На 27 април (сряда) в София той ще открие своя изложба в Галерия Depoo с архивни фото и видео материали, включително и от артистичната акция в Благоевград.
На 28 април може да покаже пърформанса си и в София.
В Melting Borders художникът се разхожда със специално направена желязна инсталация на главата си, държаща няколко фунийки за сладолед. Във всяка фунийка сладоледът представлява цветовете на избрани знамена на държави. Докато се разхожда, сладоледът се топи върху бялата му риза на художника, оставяйки цветни следи. Чрез своето действие художникът иска символично да разтопи границите, оставяйки само сладостта и красотата на човечеството.
През годините той го представя в страни и региони, в които има чувствителни теми по отношение на принадлежността на хората, границите, културата и регионите.
"Не обичам сладолед, но затова съм го избрал като изразно средство. От друга страна във всички страни хората харесват това лакомство", обясни Рикардо в студиото на Радио София. И разказа, че първия пърформанс "Melting Borders" е показал в Армения през 2017 г. и с него е подчертал същността и красотата на арменската култура.
Идеята е възникнала в съня му. Ризата е това, което остава от акцията - ново, "освободено" от политика знаме, т.нар. Sweet Flag.
"Изкуството възпитава, затова то трябва да бъде сред хората", отбеляза Деляна Ангелова от фондация "Visionary" - продуцент на визуални градски проекти от различни сфери на съвременното изкуство. По проект на организацията например беше обрисуван с графити подлеза на Централната софийска гара. Екипът на фондацията е поканил и Рикардо Матлакас.
Бил е впечатлен от неговия визуален език, както и темите, които третира.
Гостуването е организирано с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура” и в партньорство с Италианския културен институт в София.
Чуйте разговора за повече подробности.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..