Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как късометражното кино намира място в нашия културен живот

Снимка: Радио София

По случай празниците от проекта “Кинематограф” са предвидили специална програма под мотото "Пролет и късо кино" за деца и възрастни, а детските прожекции вече са се състояли в кино “Влайкова”. Повече подробности по темата разказа пред Радио София Юлиян Спасов, основател на проекта “Кинематограф”.

Той каза, че:

“За нас е важно какво мисли публиката, питаме хората, пишем си с тях, разговаряме и започнахме да получаваме по-често обратна връзка от родители, които питат “къде са детските филми?”, и ние направихме тогава анализ на нашата програма за една година назад, и се оказа, че близо 90% от събитията ни са с възрастово ограничение”, сподели Спасов.

По думите му, късометражното кино е по-грубовато, по-сурово и по-директно, отколкото големите детски филми, които минават през по-сериозен творчески процес и това е предпоставка много рядко да има детски програми в късометражното кино.

На децата им е изключително интересно, както и на предишните събития и освен това смятам, че е много важно те да гледат късо кино. Защото както ние възрастните, така и те са вече навътре в технологиите и социалните мрежи, а покрай това в последните години вече е много популярно краткото видео съдържание, ултра краткото. Става въпрос за 6 до 10 секундни видеоклипове”, сподели Спасов. Той каза още:

“Все-повече ситни различни сегменти съдържание гледаме и все по-малко гледаме големи стойностни неща. И от тази гледна точка за децата късото кино има страхотни ефекти, то ги изненадва, както и нас то ни изненадва, което му е хубавата страна и някак си те започват да задават въпроси на родителите си”.

По темата се включи и режисьорът Камен Стоянов, който сподели, че предимството на късото кино пред големите пълнометражни продукции е свободата да се правят по-нестандартни идеи. За филма си “Нагоре и през” Стоянов каза, че идеята е тръгнала от изоставена сграда, която е била хотел и той е решил да я насели с интересни случки.

“Аз тръгвам от морското равнище, от морето с една празна кофа, която се пълни и се изкачва чрез един въжен асансьор много дълго и нависоко, високият бряг на Калиакра, и всъщност целият разказ става чрез главния герой, който може би ако има главен герой това е кофата. Кофа, която най-накрая се излива в един ров отзад, който би трябвало да бъде басейн и се завърта целият кръг”, каза Стоянов.

Той допълни, че всички, които участват във филма са непрофесионални актьори и в него няма реплики. Освен това каза, че извън България късото кино съвсем достойно също е прието на международните форуми за визуални изкуства.

Относно инициативата на проекта “Кинематограф” да се предлагат по време на пандемията безплатни прожекции всеки ден Юлиян Спасов каза, че за 5 месеца зрителите са били 92 хиляди. За филма “Нагоре и през”той сподели, че препратката е за спасяването на водата, за това, че тя става все по-дефицитна.

“Филмът е една дистопия, която просто изумява с тоталната неефективност, която се наблюдава във всяка една операция, във всяка една сцена, всяко едно действие, което се извършва в този филм е фрапиращо неефективно”, заяви Спасов.

Той каза, че прожекциите ще започнат на 21 април 2022 г. от 20:00 ч. в “Сине Гранд”, а това лято предстоят много прожекции в цяла София и допълни, че има идеи за киноклубове в училище.

“От 2015 г. сме направили над 30 киноклуба тестово, по покана на различни училища и разработихме програма, чиято цел е чрез късо кино да подобрим взаимоотношенията между децата, до колкото може и да намаляваме нивата на агресия", допълни Спасов.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Палеогенетиката доказва данните за българите в Италия от историческите извори

Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" на режисьорите Росица Лазарова-Сбаралия и Иво Иванов ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и..

публикувано на 27.11.24 в 16:09

Около 9% от българите ще бъдат със захарен диабет до 2045 г.

Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..

публикувано на 27.11.24 в 15:29
Георги Ангелов, мениджър Индустриални площи и развитие на терени в консултантска компания за бизнес имоти

Свършват свободните индустриални площи в София

През третото тримесечие пазарът на производствени и складови площи в София продължава да нараства. Строителната активност е значителна, а обемът на новозавършените проекти е 51 500 кв. м. В същото време броят на всички проекти в процес на изграждане се увеличи до тридесет и пет, с обща площ от 357 000 кв. м. За изминалото тримесечие са започнати..

публикувано на 27.11.24 в 14:55
Снимки: Ротари

Деца стават "таен Дядо Коледа" за радост на други - в нужда

За втора година по време на Коледния фест в София посетителите имат възможност да проявят благотворителност като приготвят и предадат подарък за нуждаещи се семейства и деца. Кампанията " Стани таен Дядо Коледа" е по инициатива на Ротари клуб – София, членове на организацията приемат (нови) продукти, които биха зарадвали децата в къщичка..

публикувано на 27.11.24 в 14:40

Романтичната история за Пепеляшка интерпретират тийнейджърите от театрално студио "Теди"

Всеки познава историята за работливата, скромната, милата Пепеляшка. В лиричната и романтична версия на Тодор Янкулов и неговите ученици от театрално студио "Теди" обаче ще можем да се насладим и на много забавни и смешни моменти. Мащехата, двете доведени сестри, придворният лакей и дамите на бала превръщат представлението в чудесна семейна..

публикувано на 27.11.24 в 13:10

Нов прочит и прецизен аранжимент на "Тиха нощ, свята нощ" („Sedhel I Fuin“)

Кръстина Денчева от фондация "Брас перспективи"   разказа в предаването "Радиокафе" за новото коледно музикално пътешествие на екипа на   "Коледни истории за брас и глас". "Ноември е месецът, в който творческият ни екип се отправя към Северна Европа, за да продължим музикалното пътешествие за брас и глас, което започна през 2021-ва, с..

публикувано на 27.11.24 в 13:07

Зъболекари: Кариесът при децата е пандемия

България е на едно от последните места по оралната хигиена в детска възраст, констатират от Българския зъболекарски съюз при представянето на резултатите от Националната програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0-18 години. В страната има притеснителни данни за развитието на кариес при децата, както и по отношение на ранната..

публикувано на 27.11.24 в 13:01