Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Достъпът до Божи гроб ограничен. Затова сме и без огън

Снимка: БГНЕС

Преди дни Светия синод на БПЦ съобщи своето окончателно решение българска делегация да не ходи до Йерусалим за Благодатния огън. Повече по темата пред Радио София сподели доц. Екатерина Дамянова, ръководител на катедра "Богословие" към Богословския факултет на СУ.

По думите й, тази новина стана повод за поредното разделение в нашето общество, но в основата най-накратко казано проблемът не е политически, социален, икономически, или дори религиозен а се крие в това, че обстановката в Йерусалим е много усложнена в момента. Това е довело до едностранно решение на израелската полиция да ограничи достъпа въобще в стария град, а достъпът до храма е намален 10 пъти.

„Това, като знак в никакъв случай е би трябвало да се интерпретира, като някакво предзнаменование, или нещо, което да помрачи празника. Напротив, бих казала, че в последно време твърде много свикнахме да получаваме този огън“, каза Дамянова и допълни:

“Възкресението се очаква и ще настъпи във всеки един храм, където и да се намира той по света. Благодатният огън, неговото слизане е едно свидетелство. Свидетелство за това, че Бог още дава време на нашето човечество да обърне внимание на моментите, които са важни за нашето спасение”.

Тя допълни, че е имало години, в които Благодатният огън не е бил вземан чрез делегация и каза, че тази традиция не е от дълго време у нас и, че пребиваването по светите места е вълнуващо, но ние не трябва да изместваме радостта от празника и да не пропуснем това време във вълнения, които да пренебрегнат празника и да го посрещнем разделени.

Дамянова сподели, че във всяка църква се пази Благодатният огън и той е свидетелството за наша вяра и за това, че Бог чува молитвите ни нееднократно. Освен това каза, че трябва да се молим за здраве, мир, смирение и надежда, което да изпълва дните ни и да прогонваме всякакви моменти на разделение там, където ги няма.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ако вниманието и умът на детето са привлечени от нещо друго интересно, то ще остави телефона

Рубен Лазарев: Интерпретирайки, детето развива критично мислене

Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..

публикувано на 03.07.25 в 17:31

С второто си издание фестивалът "Девет слона" става международен

В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във второто издание фестивала е и продължението на един фантастичен разговор между жители и артисти, поети,..

публикувано на 03.07.25 в 16:41
Снимки: insait.ai

INSAIT праща специализанти в легендарна лаборатория на Масачузетския технологичен институт

Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..

публикувано на 03.07.25 в 15:50
Д-р Ивайло Лазов е сериозно разтревожен

Графикът на пернишкото АГ-отделение е до 8 юли, без кадри ще бъде затворено

АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София  д-р Ивайло..

публикувано на 03.07.25 в 15:18
Христо Велев

Cairos AI - българската иновация, която превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации

Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..

публикувано на 03.07.25 в 13:18
Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров

Посланията на поезията и музиката за глобалните човешки проблеми

Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..

публикувано на 03.07.25 в 13:12
Проф. Амелия Личева с новата си стихосбирка

В "Крепости срещу страха" проф. Амелия Личева изследва формите на страха

Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..

публикувано на 03.07.25 в 10:19