Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

“Terra Futura” – игра с мисъл за Земята

Снимка: fb/ Terra futura

От 2010 г. с резолюция на Общото събрание на ООН се отбелязва “Международният ден на Майката Земя”. В България денят се чества от 1993 г. Тази година темата е „Инвестираме в нашата планета“ и това е повод да се състои турнир по настолна игра “Terra Futura”. Тя е вдъхновена от загрижеността за бъдещето и околната среда, както и мисълта, че климатичните промени зависят от нас.

Повече по темата пред Радио София сподели Петър Ванев координатор проекти "Биоразнообразие". Той е автор на книгите “Пътека през огън и лед” и Пътека за хората”.


По отношение на Деня на Земята Ванев каза, че общата кауза, която събира всички около него е грижата за мястото в което живеем и в момента тя е нещото, което можем да направим. А защо каузата за опазването на планетата Земя се е превърнала в игра под името “Terra Futura”? Ванев сподели, че Фондация “Биоразнообразие” е участвала по проект “Climate Game On” на Европейската комисия свързан с развитие на образованието и повишаване на информираността на хората, който цели да комуникира темата чрез игрови подход.

“Когато играем нещо, така научаваме много по-лесно. И съответно в основата на проекта са позитивните послания, защото по някой път и в повечето пъти темата е свързана с разруха, бедствия, което е част от нея”, допълни Ванев.

Той каза, че играта може да бъде закупена от сайта на Българска фондация “Биоразнообразие” и допълни, че за всяка една закупена игра ще бъде подарявана друга на читалища, училищни клубове, кръжоци и младежки инициативи, като целта е да се създаде дискусия между самите играчи.

“На нас не са ни нужни една шепа експерти и учени, които да решат проблема. На нас са ни нужни стотици хиляди, милиони хора, които да направят тяхното малко нещо, допринасящо за цялостната кауза. Така ще може да се види промяната в глобален аспект”, сподели Ванев.

Турнирът ще се състои тази вечер на 22 април 2022 г. от 18 ч. Входът е свободен.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 24.04.25: Сложната конфигурация в Столичния общински съвет

Коментаторите в предаването "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Част от темите, които коментираха те бяха: Излизането на "Спаси София" от управляващата коалиция в Столичния общински съвет - различни гледни точки;  ЦСКА остана без метростанция, наименувана на отбора;   Кадровата политика..

публикувано на 24.04.25 в 18:15

София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения

България е в сеизмична зона. София и околностите са в зона, която е с висока уязвимост от земетресения. Не може да се предвиди точната дата и час, когато земята ще се разтресе, но все пак има изразена периодичнос, казва инж. Георги Кордов – специалист в областта, във връзка с вчерашното земетресение в Истанбул. В Гърция и в Турция се готвят за..

публикувано на 24.04.25 в 17:35
Мария Брестничка

Няма научни доказателства, че преподаването на религия в училище, ще възпита добродетели у децата

Мария Брестничка, част от секретариата на Националната мрежа за децата, и автор на редица доклади и анализи свързани с политиките за децата и семействата, коментира идеята на МОН за задължителен предмет "Религия и добродетели" в учебната програма, както и за явлението "локални“ сред ученици с девиантно поведение. “Ние,  от Националната мрежа..

публикувано на 24.04.25 в 16:56
Форумът събра различни мнения за изучаването на предмета

Форум събра различни мнения за изучаването на предмет "Религия" в училищата

Над 100 са участниците в дискусията, посветена на изучаването на добродетели и религии в българските училища в зала 6 на НДК. Тук са българският патриарх Даниил, главният мюфтия Мустафа Хаджи, депутати, учители, родители, изследователи и представители на гражданския сектор и неправителствени организации. Модератор на събитието е антропологът Харалан..

публикувано на 24.04.25 в 16:47

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии

Стартират финалите на 25-те национални състезания по професии, които Министерството на образованието и науката организира всяка година през пролетта. Състезанията по професии са стимул за изява и подкрепа на най-добрите ученици. В организацията и провеждането им традиционно има представители на бизнеса и на висши училища , които под различна..

публикувано на 24.04.25 в 16:40

Какво се случва с педиатрите в Пета градска болница?

Педиатрите, които подадоха молби за напускане в началото на месеца, заради ниски възнаграждения, ще продължат работа в детското отделение на Пета многопрофилна болница за активно лечение. Това стана ясно от брифинг на зам.-кмета по финанси и здравеопазване на Столичната община Иван Василев . Той каза, че петимата лекари са оттеглили молбите си за..

публикувано на 24.04.25 в 16:24

Предложение: Заплатите в общинските театри в София да се повишат с 30%

Заплатите на актьорите в четирите общински театъра да бъдат вдигнати с 30%, предлагат от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС). Става въпрос за театрите "Възраждане", "Зад канала", "София" и Столичния куклен театър . Ако се приеме, това трябва да бъде заложено в бюджета на Столичната община, коментира общинският съветник..

публикувано на 24.04.25 в 15:52