През годините Силвия Стойчева е спасила стотици животни, предимно котки. И винаги се сблъсква с въпроса "защо изпращатe животни в чужбина?". А отговорът, по думите й е прост.
"Защото когато животното пристигне, по закон там са длъжни да отидат, да заверят чипа в тяхната служба и съответно да регистрират животното и да кажат "ние вече сме стопани на това животно". Тук за кучета има регистър, за котки - няма", разказа в студиото на Радио София Силвия Стойчева.
Тя обясни, че винаги когато търсят помощ за намаляване на популацията ги убеждават, че "такава няма".
"Живеем в един омагьосан кръг, в който "лудите" като нас събират едни животни, лекуват ги – всичко с лични средства и дарения от приятели. Трудно е, но човечността трябва да надделява във всеки един аспект", добави Стойчева.
Анна Йончева се бори за правата на децата с увреждания. Често в диалога й с общините, получава отговор, че всички площадки са пригодени за деца в неравностойно положение. А всъщност институциите слагат децата с увреждания под общ знаменател, казва Анна.
"Бяхме с дъщеря ми на детската площадка. Дойде момиченце в инвалидна количка, разбираемо нямаше какво да прави там. Просто стоеше и наблюдаваше другите деца. Те я наобиколиха и започна един страхотен разговор помежду им. Дойде съученик на дъщеря ми, дръпна я настрани и й каза, че тя не трябва да играе с това дете, защото е болно и заразно. Аз бях шокирана. Понеже ние не виждаме тези деца, това кара останалите да се страхуват. Незнанието поражда страх", каза Анна Йончева.
Тя успява да внедри на няколко площадки в страната съоръжения – люлки и въртележки за деца с увреждания. На различни места в България вече има поставени 18 люлки и 4 въртележки.
"Децата с инвалидни колички не може да бъдат игнорирани по този начин. За тях трябва също да има нещо на детската площадка. Ти трябва да имаш възможности като всички останали", добави Анна.
В момента и Силвия Стойчева, и Анна Йончева помагат на украински семейства.
Подробности за това какво ги кара да помагат, можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..