“Тя се базира на 12 субективни индикатора за благосъстоянието на хората. Удовлетвореност от живота, психично здраве, физическо здраве, баланс на времето, достъп до култура и изкуство, учене през целия живот. Взаимоотношенията в местните общности също са част от тези индикатори, които са включени във въпросника, който хората попълват, социалната подкрепа, качеството на околната среда, управлението, защото има и такъв сегмент, който е свързан със щастието на работното място, стандарта на живот и работата”, сподели тя.
Антонова допълни, че всяка година се прави международно изследване на “Галъп интернешънъл” по поръчка на ООН, което класира страните по смета и доколко щастливи са хората. По думите й, според изследването едва 4% от хората в България са напълно щастливи, 20% са щастливи, 47% са почти щастливи, а като нещастни се определят 26% от сънародниците ни.
Тя каза, че, това което е определящо за българите да са щастливи е семейството и общността и, че всяка година според международното изследване са скандинавските страни. Антонова даде за пример финландците, които са щастливи поради това, че държавата им дава сигурност.
“Разликата при българите е, че нас държавата и по-голямата общност не ни прави щастливи. Ние се чувстваме щастливи капсулирани, намирайки социална подкрепа при най-близкото си обкръжение”, каза тя и допълни, че психичното и физическото здраве също са определящи, а най-уязвимите групи са възрастните и самотните хора.
Антонова сподели, че според изследването, хората в големите градове са по-малко щастливи от хората, които живеят на село.
“Днес едва ли някой се съмнява, че реалността и нормалността, в които живеехме до 2019 година вече ги няма. Те са изтрити, като с гума. Ражда се една нова реалност, а тя несъмнено ще доведе след време и нова нормалност”, каза тя и добави:
“Научихме два много важни урока през последните 2-3 години. Първият е, че благополучието винаги е неустойчиво, крехко, много уязвимо в този взаимосвързан глобален свят и другият е, че каузата за щастието търпи провал, когато престанем да го мислим в единство с щастието на другия”.
По думите на Антонова, щастието зависи изцяло от самите нас, защото е процес, който самите ние управляваме.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Морето и водните спортове са тяхната страст, професионален път и начин на живот. Организацията им се стреми да предава и популяризира морската култура в България чрез обучения по водни спортове, социални инициативи и състезания. "Акаша сърф" е и единственият международно сертифициран център по водни спортове в България, воден от олимпийски и..
Константина и Кристин са част от Ритмо денс студио - една от най-големите школи по социални латино и народни танци. Те се занимават със салса и бачата от близо 10 години. Константина е автор на лейди хореография, която заедно с Кристин и други дами от клуба представят на 8 март в интернет пространството. "Аз правя такива лейди хореографии и..
За над 13 хиляди места в столичните, общински ясли и детски градини вече са подадени заявления от около 15 хиляди родители. Кандидатури и корекции се приемат до 12:00 ч. на 8 май т.г. Първото класиране ще бъде обявено на 9 май, съобщи пред БНР-Радио София Десислава Желязкова - директор на дирекция "Образование" в Столичната община...
Младата българска изпълнителка Dona Mosto представи в ефира на Радио София своя дебютен сингъл “Go Off”. Младата изпълнителка е от Стара Загора. Произхожда от семейство на музиканти и споделя, че музиката е навсякъде около нея през целия ѝ живот. Завършила е Музикалното училище в града със специалност “Поп и джаз пеене“. В момента учи „Музикална..
Съществена промяна на времето не се очаква – ще бъде облачно и на много места с временно прекъсване ще продължи да вали дъжд. В края на деня валежите ще отслабнат и ще започнат да спират. Ще духа до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, за София – около 7°, максималните – между 10° и 15°, за..
Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..
На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..