Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Законови облекчения за собствениците на домашни ВЕИ

Снимка: ЕПА/БГНЕС

В годините на своето появяване, технологията на фотоволтаиците е била скъпа, недостъпна и с ниско КПД, но с времето се е променила. Тя е в основата за идеята за преход към зелена енергия и нисковъглеродна енергетика, а Българската фотоволтаична асоциация отдавна се стреми да лобира да се променят процедурните пречки и трудности за поставяне на ВЕИ в частни домове.

Повече подробности за това, каква част от енергията за домакинството може да бъде добита от фотоволтаици, през какви процедури трябва да преминем, за да захраним домакинството си със слънчева енергия, както и колко зелени са в действителност слънчевите панели пред Радио София сподели Меглена Русенова, председател на УС на Българската фотоволтаична асоциация.


“Законопроектът, който беше приет на първо четене от Народното събрание в края на миналата седмица предвижда съществено облекчение на административните тежести за всички нас, като потребители на електроенергия, които искаме да произвеждаме електроенергия от фотоволтаични централи за собствено потребление”, сподели Русенова.

По думите й, дългият административен път, който обикновения потребител е трябвало да измине за да постави в дома си ВЕИ на първо четене е отменен от НС, а се очаква народните представители окончателно да приемат законопроекта за изменение на Закона за възобновяемите източници и режимът ще стане уведомителен.

Тя каза, че по изчисления на Българската фотоволтаична асоциация инвестицията за една битова 3 киловатова фотоволтаична централа би се изплатила за времето между 6 и 7 години, като произведеното от такава централа би следвало да е повече, отколкото домакинството потребява. Според думите на Русенова, жизненият цикъл на една такава централа е около 20 години, а след пета, шеста година производството леко започва да намалява с проценти, но когато се говори за мащаба на подобни микроцентрали, това изменение в производството не е съществено.

“Според Българската фотоволтаична асоциация планът за възстановяване и устойчивост ще даде мощен тласък на микро фотоволтаичните системи за собствено потребление. Над 240 млн. лв. са одобрени вече в плана, а те ще подкрепят с безвъзмездна помощ до 60% домакинства, които искат да изградят такива микро фотоволтаични системи до 4kw за собствено потребление, като за такива домакинства, които получават енергийни помощи за отопление през отоплителния сезон, помощта ще бъде 100%”, каза Русенова.

Тя добави, че в плана ще се финансират включително и системи за битово горещо водоснабдяване, но с по-малка безвъзмездна подкрепа. Относно това доколко са “зелени” фотоволтаиците, Русенова каза, че ЕС, като общност, която си е поставила задача да бъде лидер във възобновяемата енергия в зеления преход има механизъм, който е продуктовата такса, която в последствие осигурява рециклирането на внесените фотоволтаични панели.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Историческите сгради на БНР

Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до "Драган Цанков" 4 - старата сграда, с разказа на Теодор Караколев от фондация "Български архитектурен..

публикувано на 25.01.25 в 15:00
Сирак Скитник

Адресите на любовта - Сирак Скитник

В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга.  Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София преди войната  Сирак Скитник (основател на БНР) и съпругата му Олга, наричана от всички Сирачката...

публикувано на 25.01.25 в 14:00
Никола Тулечки (вляво) с Даниел Ненчев

90 години БНР - ще ни вземе ли ИИ работата?

Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии?  Събеседници : Никола Тулечки (НТ), инженер, който се занимава с работа с данни. Основател на Сдружение „Данни за добро“ и водещ на..

публикувано на 25.01.25 в 12:03

90 години БНР - в 10-те отговора на Генералния директор Милен Митев

10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..

публикувано на 25.01.25 в 11:34

90 години БНР - музиката е полет

Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът Косьо..

публикувано на 25.01.25 в 11:23

90 години БНР - гласовете с отношение

В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..

публикувано на 25.01.25 в 10:01