Повече подробности за това, каква част от енергията за домакинството може да бъде добита от фотоволтаици, през какви процедури трябва да преминем, за да захраним домакинството си със слънчева енергия, както и колко зелени са в действителност слънчевите панели пред Радио София сподели Меглена Русенова, председател на УС на Българската фотоволтаична асоциация.
“Законопроектът, който беше приет на първо четене от Народното събрание в края на миналата седмица предвижда съществено облекчение на административните тежести за всички нас, като потребители на електроенергия, които искаме да произвеждаме електроенергия от фотоволтаични централи за собствено потребление”, сподели Русенова.
По думите й, дългият административен път, който обикновения потребител е трябвало да измине за да постави в дома си ВЕИ на първо четене е отменен от НС, а се очаква народните представители окончателно да приемат законопроекта за изменение на Закона за възобновяемите източници и режимът ще стане уведомителен.
Тя каза, че по изчисления на Българската фотоволтаична асоциация инвестицията за една битова 3 киловатова фотоволтаична централа би се изплатила за времето между 6 и 7 години, като произведеното от такава централа би следвало да е повече, отколкото домакинството потребява. Според думите на Русенова, жизненият цикъл на една такава централа е около 20 години, а след пета, шеста година производството леко започва да намалява с проценти, но когато се говори за мащаба на подобни микроцентрали, това изменение в производството не е съществено.
“Според Българската фотоволтаична асоциация планът за възстановяване и устойчивост ще даде мощен тласък на микро фотоволтаичните системи за собствено потребление. Над 240 млн. лв. са одобрени вече в плана, а те ще подкрепят с безвъзмездна помощ до 60% домакинства, които искат да изградят такива микро фотоволтаични системи до 4kw за собствено потребление, като за такива домакинства, които получават енергийни помощи за отопление през отоплителния сезон, помощта ще бъде 100%”, каза Русенова.
Тя добави, че в плана ще се финансират включително и системи за битово горещо водоснабдяване, но с по-малка безвъзмездна подкрепа. Относно това доколко са “зелени” фотоволтаиците, Русенова каза, че ЕС, като общност, която си е поставила задача да бъде лидер във възобновяемата енергия в зеления преход има механизъм, който е продуктовата такса, която в последствие осигурява рециклирането на внесените фотоволтаични панели.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..