Система, с която да може да се предвиди реалната цена на едно NFT, е трябвало да създадат участниците в първия по рода си хакатон, който заради работата с много данни, е по-удачно да се нарече Дататон. Той се проведе преди броени дни и вече са известни победителите.
За целта на творческото 48-часово състезание пред Радио София разказа Саня Раева от Асоциацията за развитие на София – един от партньорите организатори, заедно с Nexo, Data Science Society и Столичната библиотека.
"Имахме голямо разнообразие от участници, ментори и жури. Бяха представени различни добри решения", допълни Раева.
"Беше нещо ново за нас, супер готино и интересно. Запознахме се с опитни хора. Задачата беше изключително трудна. Досега на пазара няма такъв продукт. Ако се създаде, ще е за милиони", каза Даниел Павлов - студент в Техническия университет, част от победителите в Дататона.
Най-добрите решения, родени по време на иновативното състезания, са:
Решението на отбор "Non-fungible primates", получило най-висока оценка от журито, използва допълнителна информация от мрежата Etherium за цена и волатилност на токените и чрез модел от типа gradient boosting tree , успява да създаде исканата класация по критерия уникалност. В допълнение, това решение анализира характеристики на токени, представени в изображения, като за целта тези характеристики са взети стойностите на невроните в последния слой на популярната конволюционна мрежа AlexNet.
Отборът "Goal diggers" прави подбор на трансакциите, за да отличи само реалните такива. Отчитайки важността на общественият отзвук за всеки токен, отборът анализира честотата с която се срещат свързани с него думи в социални мрежи, оформя своя класация чрез класически метод за анализ на времеви редове.
Отборът "JustForFun" впечатли журито с използването на повторни споделяния на мнения в социалните мрежи (retweets) като критерии за важност на даден токен, а отборът "PMI" експериментира с набор от методи, които да способстват за своя класация. Подходите на тези два отбора бяха оценени от столична община.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...