“Идеята е компактност, съсредоточаване наистина на основни жизнени моменти на тази личност и добавяне на няколко акцента, които в предишното издание липсваха. Те бяха несъзнателно пропуснати за да не се натоварва още допълнително това обемно издание”, сподели Иво Милев в ефира на Радио София.
По думите му, Людмила Живкова е била в предпазлива среда с хора, които са били на върха на държавата и цялата си откровеност тя проявява в тези тесни семейни кръгове.
“Охлаждане, да не кажа и разрив се случва и с баща й. Това е човекът, който безпрекословно я подкрепя, но в един момент той не е готов да жертва кариерата си и позицията си в партията заради амбициите на дъщеря си”, каза Милев и допълни, че всички тези взаимоотношения будят любопитство и днес.
“Много интересна може да бъде и нашата позиция сега, в момента спрямо Русия. И въобще случващото се около нас много добре може да бъде анализирано през тази гледна точка”, заяви авторът.
Сред културните проекти на Живкова са Националната художествена галерия, НДК и Историческия музей.
“Можем да се поучим от нея и от нейния начин на мислене, и от мащаба, в който е действала”, каза Милев и допълни, че много от нейните проекти още работят, но това, за което трябва софиянци да й бъдат благодарни е спасяването на стара София.
Смъртта на Людмила Живкова до ден днешен остава загадка а Милев коментира, че истината до някъде се крие в засекретените архиви на ДС в Русия и когато те са били отворени за кратко, никой български историк не е пожелал да се запознае с тях.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Кристиан Сугарев е виолист в състава на Софийската филхармония. На 27 април от 19 часа в камерна зала „България“ заедно с още две дами от състава на филхармонията – Кристина Михайлов и Петя Йорданова той ще представи една специална и отдавна мислена програма. Самата програма е по идея на Кристиан. Ето какво разказ той за БНР – „ ще изпълним..
Днес на Томина неделя, предаването гостува на празника на община Чавдар. Говорим за развитието на региона, традициите и обичаите на хората, които живеят в малка Швейцария. Ще усетите и магията на „Света Петка“ - неолитното село над Чавдар. Първият ни гост е Павлина Павлова - секретар на община Чавдар: "Основно работим с групи с деца, това е..
Какво има зад решетката с розово-червен цвят на днешния пл.Бански? Кои гости на града винаги се озовават там? Кой премахва църквата Св.Никола Мали и кой - мюсюлманските храмове в града? Какво е да политикарствуваш и къде се политикарствува? Колко е бил капацитетът на първия цирк, преди да бъде разрушен и на мястото му да се построи покрит търговски..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова:
Райна Попгеоргиева Футекова, влязла в историята като Райна Княгиня, има трагична и злочеста съдба. Според признанията в собствената ѝ автобиография, тя ушива знамето на Априлското въстание от любов към Георги Бенковски, който дори и да е разбрал за чувствата ѝ, не им е отговорил. Десетте дни на възторг, триумф и свобода за панагюрци и самата..
За премиерата на „Сън в лятна нощ“ на 29 и 30 април в Младежкия театър „Николай Бинев“ разговаряме с р ежисьора Диана Добрева. Тя се обръща към този текст след като е поставила много трагедии и сега е дошло време за една комедия. Но не коя да е, а именно този най-обичан текст на Уилям Шекспир. Мястото на действието, по пиеса, е гората. В тази..
Ако психодраматистите бяха рекламисти – събитие от Българско Дружество по Психодрама и Групова Терапия, представено ни от Богдана Златева - дипломиран психодрама асистент към Д.Е.А.: "До голяма степен изграждането на лична марка е резултат на среща с другия. Стратегическата комуникация следва формата и структурата, с която се появяваме. Но се..