Много е важно какво достига от медиите до потребителите и още по-важно е как то се възприема. Потокът от информация днес е изключителен. Хората са подложени и на огромен обем дезинформация, особено във връзка с войната в Украйна. Често пъти и за професионалист е трудно да се ориентира в бързо разпространяваната информация – тя може да е шокираща, да влияе на емоциите, а невинаги има достатъчно време за проверка.
Това коментира пред Радио София журналистът Иван Радев, член на УС на АЕЖ-България.
Той посочи, че има случаи, когато хора, които по принцип са скептични към информацията, попадат в капан и лесно могат да се доверяват на източници, които са далеч от добрите професионални стандарти, дори звучат смехотворно.
Някои са склонни да търсят информация, която да потвърди техни предположения или възгледи, независимо дали тя отговоря на истината, подчерта Радев:
"Хората, които си случат с дезинформация, използват много и разнообразни техники. Това се прави, за да се повлияе на обществата, демокрациите да стават по-слаби. А тези техники на манипулация са трудни за противодействие. Затова трябва да помагат и държавата, и качествените медии, и професионалните организации."
Радев обърна внимание на новото комуникационно предизвикателство пред медиите, когато могат и трябва да отразяват новини или мнения от профили във фейсбук, на управляващи например.
Чуйте разговора с журналиста.
Как да различаваме фактите от фалшивите новини е целта на новаторския проект за дигитална медийна грамотност MediaWise. Той се изпълнява от платформата prepodavame.bg. Един от ключовите компоненти на MediaWise е Тийн мрежата за проверка на факти (Teen Fact-Checking Network / TFCN). Проектът е насочен към ученици от 8 до 12 клас, които имат..
Второто издание на "Младежкия конкурс за нова песен", организиран от сдружението на автори и композитори "Музикаутор" и проведен в Националния студентски дом в София, преди броени дни раздаде наградите на най-добрите . Група "Scarlet" от Бургас спечели първо място с песента си "Слънчоглед". Второ място взе Хюго (Теодор Кисьов) с песента..
Габриела де Лука от дете обича цветята. И до днес им се възхищава и ги отглежда с любов, наследена от майчиния и род. Произходът ѝ може да впечатли всеки биограф. Родена и израснала е в София. Прадядо и Карл Бец идва в България по покана на княз Александър Батенберг като дворцов градинар. Той е създателят на първата овощна градина в София с..
В предаването “Радиокафе“ гостува певицата Евгения Кринчева-Jenyka, за да разкаже за новите си песни "When I Leave" и "A Devil Won’t Change". Евгения учи в Гимназия за сценични изкуства "Акатамус". В музикалния свят е позната под артистичния си псевдоним Jenyka- певица, текстописец и автор на музика, изразяваща емоции и вдъхновение чрез съвременен поп..
Промяната на бюджета на Столичната община за 2024 г. не бе разгледана на днешното заседание на Столичния общински съвет. Това е втори пореден опит докладът да бъде гласуван, след като на предходната сесия от коалиция „ГЕРБ-СДС“ посочиха, че не са запознати с него. Днес аргумент на общинските съветници от групата бе липсата на политически..
Историята на Щедрия вторник е от преди 12 години. В САЩ е измислен като ден, веднага след Черния петък. Първоначалният замисъл е бил да е ден, в който се празнува активно щедростта, даването, помагането на другите. Осмислено и осъзнато като контрапункт на донякъде безразсъдното харчене на пари по време на Черния петък, разказва Людмила Атанасова от..
В дена на втория пореден ден с премиера на музикалната приказка "Зелената птица" в Софийската опера и балет, авторът на музиката и стиховете - Добрин Векилов-Дони, отчита топъл прием и от публиката, и от директора: "Снощи акад. Карталов обяви, че спектакълът влиза официално в репертоара и от януари ще си играе регулярно". Основата е..