Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Компостирате ли споделено?

Международната седмица на компостирането е от 1-7 май. Кампанията по отбелязване на седмицата е най-голямата и най-всеобхватна образователна инициатива на компостиращата общност. Празнува се в цял свят през първата седмица на май месец. 

Темата за 2022 г. “Рецепта за регенеративност: Компост” подчертава цялостното движение за регенеративно земеделие и как оползотворяването на органични вещества и компостирането се вписват в този процес. Регенеративното земеделие е система, която се фокусира върху подобряване здравето на почвата, използвайки щадящи земната повърхност селскостопански практики.

Подробностите - в интервюто с Мадлен Зашева и Анастасия Бобчева от Фондация „Корен“:

"Събитието се отбелязва по цял свят, началото е в 1995 в Канада. Разлагането на биологичната материя създава компост за обогатяване на почвата. Чрез компостирането можем да намалим отпадъците. В София има над 10 споделени компостера.

Започнах да любопитствам как да намаля и оползотворя хранителния отпадък. Фондация "Корен" работи основно в София. Имаме карта на споделените компостери.

Започваме на 1 май с работилнички за деца в "Маймунарника". Имаше голям интерес и към литературното четене, ще се наложи да направим второ. На 2 май ще има лекции за всеки от нас, ще излъчваме онлайн. Повече информация тук.

От 3 до 5 има вечери на екологичното кино, хубаво е да се попълни регистрационна форма. През другия уикенд ще обиколим споделените компостери.

Всеки може да започне да компостира във всеки момент. Купувате кош около 40 л с дупки за циркулация на въздуха. Дренаж от клонки, малко картон, малко горска почва, към които добавяме хранителните си отпадъци, които трябва да се балансират - да се смесват с дървесни трици или сухи листа. Мирисът е като на гора. За целта трябва да има топлина, влага и въздух, който да циркулира."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
ул.

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. "Московска"

Медресе сокаги се прекръства след влизането на московците по тази улица. После е Регентска, после пак - Московска. Започва от пл.Желю Желев, където е бил първият чугунен фонтан. Там е била и часовниковата кула от 17 в. Към 1880-1881 е разрушена. Повече за градската легенда за нея и за оформлението на улицата, както и за прилежащата ѝ малка ул.Малко..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Историята оживява - доктор Рачо Рачев и Фонфон

Роден е в 1902 в Габрово, баща му е учител и автор на едни от първите учебници по география в България. Даниела Георгиева е съпруга на неговия правнук и я слушаме в звуковия файл със спомените ѝ за д-р Рачев. Нейни са и предоставените снимки и документи . Д-р Рачев е ревностен радетел за създаването на белодробни диспансери в България. Другата му голяма..

публикувано на 26.07.25 в 15:00
маестро Георги Атанасов

Адресите на любовта - маестро Георги Атанасов

Животът на композитора маестро Георги Атанасов е по-заплетен, драматичен и вълнуващ от всяко оперно либрето. Баща му зарязва децата си, когато бъдещият музикант е на три. Успява да го издири след десетилетия, но таткото предава Богу дух ден преди срещата им. Майката чисти по хорските къщи, за да изхрани челядта си и си отива от живота след десет..

публикувано на 26.07.25 в 14:00
Спартак Севов (вдясно) и Мартин Тасков

Министерството на мечтите в действие

Най-новият проект на Спартак Севов е пълнометражния филм „ Министерството на мечтите “ – абсурдна комедия за любимите неща на всички: бюрокрацията и сбърканите днешни системи. С него е и актьорът Мартин Тасков, а проектът е англоезичен: "Министерство на кошмарите изглеждаше зле като заглавие. Осмиваме бюрокрацията." (Спартак) "Имам честта да..

публикувано на 26.07.25 в 12:08

Сътворение - споделеното парково пространство за арт терапия

Георги Георгиев, зам.-председател на "Асоциация за инсулт и афазия“ ни представя първото споделено парково пространство за арт терапия в България, открито по тяхна инициатива на 14 юли в столичния район Банкя.  Името, което носи, е "Сътворение" и на място може да се открие зона за арт терапия и зона за лечебно градинарство, както и място с..

публикувано на 26.07.25 в 10:50

Хората си чакат фестивала

Боян Бочев от Лаго Фест в Самоков ни представя събитието с ударение на последната буква: "Тембърът на гласа ми подсказва, че настроението е чудесно. Страхотни музиканти на сцената, познаваме някои от тях в "Мюзиколоджи лайв". (подробности, както и за произхода на името - в звуковия файл) Има от бебета до над 70-годишни, хората си чакат фестивала в..

публикувано на 26.07.25 в 09:52
Борис Георгиев

Творчески ателиета за посетителите в цветният оазис "Green Gallery"

"Добър вечер, София" казаха Яна и Роман директно от Green gallery - едно ново пространство за екзотични растения и флорално изкуство, където цветята присъстват във всякакви видове и форми. "Имаме фотография, има графика, живопис, акварел - в общи линии, без ограничения в някакъв конкретен стил, дори авторите влизат в нетипични роли, като..

публикувано на 25.07.25 в 18:03