Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първомайско в Първомай

11
С министър Атанасов
Снимка: Радио София

На първи май "Радиокафе“ гостува на община Първомай, за да станем свидетели на тържественото запалване на огъня и откриването на 49-те майски културни тържества; ще гостуват наградени със знака на града и ще говорим за предизвикателството да отглеждаш шафран, ще отидем и до село Езерово и къщата-музей на поетесата Ваня Петкова

Радослава Ставрева, зам.-кмет по култура на общината:

"Програмата е сравнително сходна на тази от предните години - след откриването на Културните тържества, ще се открие и паметна плоча на Иван Караславов, заслужил читалищен деец, който вече не е сред нас. 

Като цяло подобрихме инфраструктурата, очакваме по-големи инвестиции, районът ни е привлекателен. Градът се развива добре."

Петьр Тенев е секретар на общинското читалищно сдружение и ръководител на оркестър "Дионис" и на оркестъра при ансамбъл "Първомай":

"Имаме честта на този празник да направим пищна програма с ансамбъл "Филип Кутев". От 7 годишен съм пропял на сцена и това е орисия, това ми е смисъла на живота. Като се намерим, трябва да се раздадем на 100%.

През годините градът е имал различни имена, тук се случват хубави неща. Традициите са живи. Оркестър "Дионис" е съпровождащ оркестър към ансамбъл "Първомай", създадени сме на Петровден 1996. Ансамбълът е представян в Белгия, Франция, Турция, Сърбия - стремили сме се да бъдем на ниво."

С журналистката Оля Ал Ахмед отиваме до с. Езерово, където се реставрира къща-музей на нейната майка, поетесата Ваня Петкова:

"На паметната ѝ плоча пише "космополитната Ваня Петкова". Тя беше такава по душа, по характер, по творчество. Поезията ѝ е актуална за всяко едно време, в което живеем. Последните ѝ стихове от 2009 са напълно актуални и днес, те са буквално за нашето ежедневие.

Майка ми купува къщата за да твори, привлечена от невероятната енергия в Езерово. Идеята къщата да не се продава, а да стане музей на личността и творчеството ѝ е нейна. Духовността се предава по наследство. Предната къща трябва да стане творчески дом. Майка ми е искала това да е място за събиране. Искам да осъществя наяве посланието от стихотворението ѝ "Плодородие". Майка ми бе земен и извънземен човек."

За предизвикателството да отглеждаш шафран и измеренията на духовността ще говорим с бизнес дамата Стела Костова:

"Село Езерово беше мястото, което ми донесе силата. Сферите, с които се занимавах, вече не ми бяха предизвикателство. Голямата магия е в простичките неща. Надявам се да успеем да съберем хаоса.

Шафранът е магично цвете, в присъствието му злите духове бягат. Това не е обикновен лилав минзухар. Всички места на силата са освещавани с шафран. Когато свалих токчетата и отидох на нивата, оттам изкараха няколко камиона с ясписи. Цялото село е изградено върху яспис, във всичките му възможни цветове. Това е камъкът на Христовия престол и активира останалите 10 днк-спирали.

Цената на успеха? Промяната! Да си позволим да направим крачката и да преминем отвъд познатото." 

Следват наградения със знака на града Илиян Кръстев - за успешна треньорска дейност на клуб "Атлет - Първомай":

"Финансирани сме на база успехи и писане на проекти. Основно се занимаваме с малки деца, от 4 години нагоре. За бадминтона е добре да се започне от 1 клас. Имаме дете на 7 години, шампион при 11-годишните. Децата се учат на работа в екип и това е и превенция на вредни неща."

Министърът на културата Атанас Атанасов, гост на тържествата, отдели няколко минути и на слушателите на Радио София:

"Помня парка като дете, родителите ми са родени в Първомай. Първи май е рожден ден на моята майка, която ме е научила на труд.

Нашата цел е да изразходваме средствата прозрачно и ефективно. Искам да има по-добри условия за младите творци, по-голям достъп за култура за всички още от най-малка детска възраст. Приоритети са ни НФК, казусът с НДК, имаме фестивални и други сесии, има критерии, решенията се вземат по правила."

Финалът е с Ана Сиракова - председател на Народно читалище „Свети Свети Кирил и Методий“:

"Председател съм от една година. Имаме ансамбъл - певчески, танцов и театрален колектив, както и секция "Изобразителни изкуства". В съставите идват доста млади хора. Библиотеката е винаги отворена, има различни игри и занимания за децата. Самата сграда е остаряла и има нужда от поддържане.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.03.25: Главният архитект да е безкомпромисен към незаконното строителство, но и към законното

Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..

публикувано на 31.03.25 в 18:45
Фрагмент от творба на Иван Кънчев

"Кръгът. Човече, къде си?" - пита с керамиката си Иван Кънчев в изложба

Изложбата на Иван Кънчев  "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..

публикувано на 31.03.25 в 17:26
За огромния интерес говори и препълнената зала

Как се влиза в Академията на МВР?

Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..

публикувано на 31.03.25 в 16:50

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..

публикувано на 31.03.25 в 15:55

Изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства

"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..

публикувано на 31.03.25 в 15:21

НАП може да провери данъкоплатци и по информация от социалните им профили

Майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при..

публикувано на 31.03.25 в 15:05

На 1 април: Тестват Националната система за ранно предупреждение и оповестяване

На 1 април 2025 г., от 11.00 часа, ще бъде извършено тестване на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване. Тестването на алармата ще бъде в София, Бургас, Варна, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Плевен, Пловдив, Русе, Смолян, Враца, Стара Загора, общинските центрове в тези области, както и общини в областите Видин, Перник и..

публикувано на 31.03.25 в 13:33