Във връзка с постъпил сигнал в края на април относно "засипване с пръст и рязане на дървета в Боянското блато", е извършена извънредна проверка на място от експерти на РИОСВ – София. Констатирани са дейности по засипване, разстилане на земни маси, заравняване на терена и премахване на растителност в частен имот, в местността "Боянско блато", съобщиха от МОСВ.
Районът се явява местообитание на над 110 вида птици, на редица защитени видове животни, включени в Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие. С извършване на установените дейности се създават предпоставки за унищожаване на местообитанията на защитени видове.
За констатираното неспазване на екологичното законодателство и с цел преустановяване извършването на административни нарушения, на нарушителя е наложена принудителна административна мярка.
Боянското блато и Боянското езеро са различни обекти. Блатото е в местността Гърдова глава. Дълго време са съществували 2 блата, а сега е останало само едно, обясни пред Радио София Георги Камов, жител на кв. "Бояна". От 90-те години обаче мястото става зона за жилищно строителство в частен имот.
Има тръби с отпадни води, които се вливат в блатото. В същото време има високи подпочвени води, някои от къщите и кооперациите изпомпват водата.
"Това със сигурност е естествена влажна зона", подчерта Камов.
По думите му, заради строителството релефът е променен, влошени са условията за живот на обитателите – птици и животински видове.
Жители на "Бояна" са организирали няколко каузи за запазване на блатото, но трябва и институциите трябва да свършат своята работа, подчерта още Камов.
"Живея в района от години, наблюдавал съм прелетни птици. Мисля, че не трябва да допускаме мястото да се затрие и да се застрои", допълни с мнението си Петър Иванов – жител на квартал "Бояна".
Очаква се организирането на протести на граждани, които искат да защитят блатото и мястото за гнездене и живот на десетки видове.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха, бяха: - Икономическата комисия в НС прие решение за пълна забрана на..
На извънреден брифинг в сградата на Столичната община по-рано днес общинският съветник Ваня Григорова, част от места коалиция "БСП за България“, в присъствието на представители на организации на хора в неравностойно положение дадоха информация за неизпълнени решения на Столичния общински съвет. По думите ѝ не само тези организации не са получили..
Темата за нощния градски транспорт в София провокира сериозна гражданска реакция през последните седмици. Към момента активни граждани организират подписка за запазването на нощния градски транспорт и разкриването на нова автобусна линия до Летище "София“, която да се движи през нощта. Инициатори на петицията са Панайот Желязков и Радослав..
На предстоящото заседание на Столичния общински съвет утре, в дневния ред са включени три доклада с предложения за оптимизиране на част от наземния градския транспорт, подобряване на транспортното обслужване и разкриване на нова линия. Трите предложения идват от страната на зам.-кмета в направление "Транспорт и градска мобилност“ Илия Павлов и..
Ще се промени ли качеството на храните у нас, след като правителството актуализира наредбите за тяхното производство? Поводът е становище на асоциация "Активни потребители“, изпратено до Министерството на земеделието и храните, във връзка с представения за публично обсъждане проект на Постановление на Министерския съвет за приемане на Наредба за..
Пореден нов български филм, наречен "Терапията" , ще ни радва от големия екран. Неговата премиера се състоя преди дни, а повече в предаването "Добър вечер, София“ разказа актрисата Розалия Абгарян , която е част от екипа на филма. "Залата беше пълна. Филмът е различен, засяга важна тема и провокира важни въпроси", посочи тя. В обществото..
България е на четвърто място в Европа по брой аптеки на глава от населението. Единствено Испания, Гърция и Кипър имат повече аптеки, каза пред Радио София председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов. Разпределението им е концентрирано в големите градове, поради факта, че и населението живее основно там. "В Европа 58% от..