Какви са измеренията на храбростта в българската история и в нашето съвремие? Кои са примерите за безпрецедентна проява на храброст, за които не бива да забравяме, не е останало място в учебниците или изобщо не знаем?
С какви геройства могат да ни вдъхновяват българските патриоти и днес?
Всичко това са въпроси, на които с удоволствие се опита да отговори на Гергьовден Стоян Тачев. Той е от сдружение "Българска история", автор е на книгите "Непобедимата конница: Първа конна дивизия в битката за Добруджа", "1885. Спомени на съвременници", "1876. Спомени на съвременници".
В студиото на Радио София той припомни житейски и исторически факти, свързани с дейността на опълченеца Димитър Петков, донесъл товар с патрони в критичен момент и спасяването на другарите му е коствало китката на едната ръка. По-късно той става журналист и политик; лекарят д-р Стефан Черкезов на 26 години през 1963 г. спасява 47 души от горящ автобус, с цената на собствения си живот; бесарабският българин Георги Ангелов, който участва в Сръбско-българската война; юначеството на Стефан Чернев от с. Стойките, Смолянско по време на Балканската война и други.
"Тези саможертви не е самоцел. Българите са вярвали в просперитета и по-доброто бъдеще на страната ни. Храбростта е рожба на любовта – любовта към отечеството, към семейството, към родния край. Тя може да се прояви по всяко време, и днес, особено в критични ситуации. Това, което ни тласка напред са ценностите", подчерта Стоян Тачев.
Чуйте разговора с него в звуковия файл.Светлоотразителни гривни ще бъдат раздадени на всички първокласници в област Перник на 15 септември. Инициативата е под наименованието "Аз се пазя! Пази ме и ти!” и е на ГД "Национална полиция”. Това съобщи началникът на "Охранителна полиция” към ОДМВР комисар Йордан Дундаков на проведеното при областния управител Людмил Веселинов заседание на..
С официално събитие на 15 май в столичния “Дом на киното” бе даден стартът на кампанията “Хижа на годината” 2025. За трета поредна година тази значима инициатива, посветена на българските планини и хората, които ги обитават и обичат, се реализира от списание 360 и Български туристически съюз. И тази година номинирани са както хижи,..
Кметът Васил Терзиев ще преструктурира общинската администрация на София. Това стана ясно по време на първото заседание на Столичния общински съвет след лятната ваканция. До месец той ще внесе доклад с новата структура на общинската администрация. Това обяви Терзиев след питане на общинския съветник от ГЕРБ Стефан Марков за причините за..
Атаката срещу популярния американски консервативен активист Чарли Кърк е шокираща, но не е изненадваща в контекста на случващото се в Америка, коментира пред Радио София журналистът и асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Чарли Кърк беше убит от неизвестен стрелец по време на събитие в университет в щата Юта. 31-а..
Френският институт в България отваря широко вратите си и сърдечно посреща своите посетители на 13 септември . По време на Деня на отворените врати от 10 до 15 часа ще бъдат представени три основни активности на института, една от тях са езиковите курсове , втората е медиатеката с нейните богати ресурси и третата активност предвижда среща..
"Всички сме равни пред страха" – това е заглавието на изложбата на Марина Пъшева. Младата художничка черпи вдъхновение от тъмнината и иронията в живота, а Смъртта е преобладаваща тема в творчество ѝ. Творбите на Марина са вдъхновени от загубата на баща ѝ, която тя преодолява именно чрез изкуството. Сама споделя, че баща ѝ гледа..
Любимата анимационна класика "Аладин" ще видим на голям екран със симфонична музика на живо, изпълнена от "Симфониета София" под диригентството на маестро Свилен Симеонов. Зрелищното събитие ще се състои на 13 септември 2025 г. в зала 1 на НДК в София. Това специално представление ще пренесе публиката в очарователния свят на..