Разказ от Виктор Топалов за последния документален филм "В сърцето на стария град":
"Този филм бе най-голямото предизвикателство. Решихме да направим нещо по-актьорско. Връщаме се в миналото. Героят ни е събирателен образ, оживяващ спомените на старите разказвачи на София.
Роден е малко преди Освобождението и реално спомените му се пишат в средата на 50-те. Разказва за разрушенията по онова време.
Покрай "Бохемска София" се запознах с много колекционери, от които събрахме снимки и реквизит, които използвахме като реквизит. Снимахме в музея на Университета, в кабинета на първия му ректор Александър Теодоров - Балан.
Отдаваме почит на хората преди нас, разказали историята на града. Смятаме, че хората са жадни за подобна информация. Избираме най-интересното и го предоставяме по най-достъпен начин. Всички интересни истории са в хората. Сградите са много добър фон на тези истории.
Затова решихме филмът да се базира върху спомени, а не върху информация. Добри сме в търсенето на историите зад архитектурата. Направихме и съответствия на преди и сега.
Отзвукът е положителен. Това е третият ни филм с район "Оборище". Всички софийски райони разполагат с множество други истории, всеки квартал, всяка една улица.
Писателското кафене е обект на петицията ни за поставяне на паметен знак на мястото му - градинката между Руската църква и Военния клуб. Всеки би могъл да ни подкрепи онлайн. Имаме проблем с дигиталната му възстановка, поради липса на артефакти от вътрешността му."
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..
Курубаглар, Лозеница, Лозенец - трансформациите в името са не по-малки от трансформациите на мястото:
„Не е измислица морето и щастието съществува“. Ако тази строфа ви се падне в късметче към кафето без да е споменат автора, да знаете, че той е Христо Фотев, създателят на едни от най-четените, рецитирани и цитирани любовни стихотворение в съвременната българска поезия. „Светлите безумства“ на влюбванията му довеждат до три брака и любовен..
"Читателските практики в България 2006 – 2022 г." е социологическо изследване под научното ръководство на проф. Александър Кьосев, който го представя в ефир: "Корабът потъва бавно" по отношение на четенето на хартиен носител. Но само четене ли е общуването с електронните носители? Изследването е за четенето в свободното време, не за..
Мария Тарашманова представя " Карта пътеводител на България" - всичко, което трябва да знаем за най-доброто преживяване в България и обновяване на новите най-популярни туристически обекта в страната: "Наблягам на местата в България, които са суперкрасиви. Желанието ми е повече българи и чужденци да открият не само популярните дестинации...
Най-модерните постижения на човечеството и иновации в един екстремен свят – нашия. Това ще предложи 11-ото издание на ежегодния международен форум за иновации Innovation Explorer, което ще се проведе в София на 25 февруари . Сред темите в програмата на събитието изпъкват: екстремни климатични бедствия, екстремен изкуствен интелект,..
В последното издание на "Форум" за тази седмица Елена Пъневска провокира коментарната двойка доц. Наталия Футекова и Ангел Георгиев по следните новини и теми: Продължава да тече вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания , в цялата страна се организират образователни беседи в училищата, обучение на младежи, разпространение на информационни..