Войната в Украйна показа, че Европа има различни лица. ЕС има нужда от реформи. На Стария континент име дефицит на политически лидери.
Това констатира в коментара си пред Радио София Валерий Тодоров, бивш генерален директор на БНР и дългогодишен кореспондент на БНР и БНТ в Москва.
По думите му, днешният ден е с много знаци, с много въпроси, за съжаление. От една страна, символизира освобождението на Европа, от друга – победата на Съветския съюз в една продължителна война. И днес можем да открием симптоми, които подсказват, че историята носи в себе си рискови фактори.
"Никой досега не можа да предвиди как ще се развие започнатата в Украйна война. Когато казвам, че тя ще е продължителна, мнозина се шокират", изтъкна Тодоров. И допълни: Самата война е особена – става дума за превземане на тактически и стратегически обекти, на инфраструктура.
Една част от територията на Украйна вече е завзета. отвоюването изисква продължителен процес, включително и преговори.
Освен Русия, се изтощава и Украйна – страна с развита инфраструктура и силно селско стопанство. Залогът вече става прекалено голям. Оттам произтичат и споровете у нас.
Въпреки сантиментите на русофилите, не може да бъде оправдано всяко действие само защото идва от Русия. Нищо не може да оправдае жертвите.
Според Валерий Тодоров, не може да се каже, че България не постъпва правилно. В ЕС и в НАТО винаги се е зачитала волята на отделните членове. Като се вземат предвид нашите зависимости и нагласи, уместно е да заемем по-умерена позиция. Моралната страна винаги е на нападнатия, на отбраняващия се. Не забравяме членството си в НАТО, но излишна враждебност към Русия би била прекомерна тежест за външната ни политика.
В момента Европа страда от липса на лидери, които да са далновидни, да налагат политики, да мотивират. След ускореното разширяване, ЕС вече не е със същата икономическата сходност и монолитност на близки държави. След отслабването на Германия, няма държава локомотив. Натрупванията доведоха да невъзможността на Европа да реагира достатъчно бързо и ефективно на предизвикателствата. Големият спор е доколко една членка може да определя собствената си политика. Трябва да се внимава с приемането на нови страни в ЕС.
Навлизаме в нов преход по отношение на световната и на европейската сигурност. Не бива да нажежаваме допълнително кризата с военни действия. Трябва да се смени посоката към преговори и натиск.
Европа също вече е изтощена. Ембаргото се отразява и върху страните, които го налагат. Дефицитът на горива и селскостопанска продукция водят до поскъпване, каза още Валерий Тодоров.
С него разговаря Антония Каменичка.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..