Мобилното студио на Радио София тази сутрин беше разположено в Горна баня, за да разберем какви са решенията на проблемите, които гражданите поставиха през седмицата. Отговорите даде Дарина Лучанска – зам.- кмет на район "Овча купел".
Проблемът с улиците и тротоарите в Горна баня е голям, призна тя.
"За тротоари може да се говори основно в центъра на квартала. В последните години, с граждански натиск и с усилията на района, се ремонтираха няколкостотин метра от тротоарите, което е крайно недостатъчно. За съжаление, парите които се отделят от Столичната община за района, са крайно недостатъчни и това са наследени проблеми от десетки години, те не са от сега. Улиците, които са извън центъра са без какъвто и да е тротоар и понякога е трудно разминаването на човек и автомобил", каза Дарина Лучанска.
По думите й, районът получава между 350 000 и 400 000 лева годишно, които са за ремонт на инфраструктурата. Сумата не е само за Горна баня, а за целия район "Овча купел", който включва "Овча купел", Горна баня, Суходол и Мало Бучино, уточни зам.-кметът.
"Хората, които живеят в панелния комплекс искат пред блоковете има да има изградени паркинги, за тези които живеят в старите райони е много важно да има тротоари", каза Лучанска.
За да се улесни достъпа до Горна баня е предвиден проект, който предвижда кръгово движение от квартала към Околовръстния път и локални платна към бул. "Цар Борис III". В момента няма светофар на нито един от двата изхода – по бул. "Никола Петков" и ул. "Николай Хрелков".
"Овча купел" е и един от районите на София с най-голям недостиг на места в детските градини, обясни Дарина Лучанска. Под натиска на Инициативния комитет "Горна баня", преди няколко години започна изграждането на детска градина, но в момента строителството е спряно, поради повишаването на материалите, уточни тя.
"Тя е изключително модерна. В момента се водят преговори, търсят варианти от различни държави за материали, за да може да се довърши. Необходима е и индексация на цените".
Относно банята в "Горна баня", Лучанска каза, че минералната вода е дадена на концесия, а таксата е изключително ниска и от нея почти нищо не влиза в самия район.
"И виждате резултата за банята. За нея е отделен дебит в концесионния договор, но той е нищожен. Образно казано – един басейн от 30 кв.м, дебитът, който е отделен за банята, ще го пълни 24 часа. Външният вид на банята е в изключително лошо състояние и вътре нещата не са много по-добри. 2016 г. беше прехвърлена от държавата на Столичната община, като тя даде банята и в "Горна баня", и в "Овча купел" за стопанисване на Регионалния музей, който да кандидатства за възстановяването им по европейски проекти, тъй като общината няма право. За банята в Горна баня нещата не се случиха", добави Лучанска.
Тя уточни, че за банята в "Овча купел" има подписан договор и трябва да започне изработването на проект. За банята в "Горна баня", тази година има отделени 200 000 лева за изготвяне на идеен проект.
Относно канализацията в Горна баня, Дарина Лучанска обясни, че в бившата вилна зона на квартала няма нито един метър законна канализация, а всичко което е направено от хората се излива в деретата, а понякога дори на улицата. В квартала са направения няколко колектора със средства на ПУДОС, които са недостатъчни.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..