В своя нов роман „Трябва да те предам“ (изд. „Сиела“, превод: Стоянка Сербезова-Леви), Рута Септис обръща поглед към кървавата съдба на Румъния от 1989 г. Това е краят на един от най-античовешките и жестоки режими – диктатурата на Николае Чаушеску. Авторът създава завладяващата, емоционална и опустошителна история, в която свободата има своята цена. Разговор за романа с Милена Ташева от Сиела:
"С тази книга авторът се приближава най-близо до съвременната епоха. Ценното в тази книга е гледната точка на едно 17-годишно момче. То е обикновено румънско момче и има специален дядо, който го възпитава в духа на свободата.
Редакторката ми призна, че на моменти се е разплаквала, защото е видяла собствения си живот. Атмосферата е тежка с малки проблясъци светлина.
Или съсипваме бъдещето ти, или предаваш. Друго момче проявява паник-атака и героят си дава сметка, че в стаята има поне трима информатори. Много емоционални и много добре описани моменти. Читателят сам си ги дописва в главата."
В срок от един месец, считано от 23 май са публикувани за обществено обсъждане промени в Закона за предучилищното и училищното образование . Въвежда се и забрана на мобилни телефони в училищата, разширяват правомощията на учителите за налагане на по-голям набор от предупредителни мерки при неприемливо поведение от страна на учениците. “Относно..
Общо 10 026 деца са приети в първи клас на първо класиране в София , като от тях 8900 са приети по първо желание и 1126 по второ или по-ниско желание. Некласираните деца са 682, съобщиха от Столичната община. Родителите на всички кандидатстващи деца ще бъдат уведомени по имейл. Всички класирани деца трябва да бъдат записани в..
Столицата също се включи с официална програма, с която отдаде почит пред подвига на поета, публициста и революционера Христо Ботев, както и на неговата чета и всички, отдали живота си за свободна и независима България. Традиционно честването се проведе пред бюст-паметника на националния ни герой в Борисовата градина. Тази година пред бюст паметника на..
Вълнуващо пътуване в света на звездите от границите на митичното и сетивното до отвъд хоризонта предлага Националният етнографски музей (НЕМ) при БАН в новата си временна експозиция, озаглавена "Звездното небе – митология и наука" . Изложбата събира под един покрив културно и научно наследство в областта на астрономията и космонавтиката,..
В три поредни недели - 8, 15 и 22 юни, от 11.00 часа, магията на Бусинската керамика ще очарова деца и родители в Ихтиман. Събитието се реализира чрез проект "Традиции - да играем с глина" и ще се проведе в Народно читалище "Слънце 1879" в града. Посетителите ще могат да участват в керамични и грънчарски работилници, както и да присъстват на..
Градинката "Кристал" в сърцето на София ще се преобрази в сцена на страстно танго изживяване на 14 юни. Тогава танго квартет "Bandоnegro" който ще свири за първи път у нас, в рамките на фестивала Culturama Garden Of Sound , съобщават организаторите. В програмата са включени класически танга от златната ера , както и някои от най-прочутите..
След категоричния си успех в Болоня през април 2025 г. изложбата "Подир думите. 19 български илюстратори на детски книги" пристига в София. Официалното ѝ откриване ще бъде довечера от 19:00 ч. в галерия Credo Bonum и ще остане до 14 юни включително. Всъщност, въпреки заглавието на експозицията, ако трябва да сме точни, когато става дума за..