Подробности за събитието разказа пред Радио София Гинка Христова, лектор на семинара. По думите й, статусът на този правен акт е, че той има директно действие във всички страни членки на ЕС. Освен това, тя каза, че една от основните му цели е да предпази всички, които участват в пазарите на криптовалути от евентуални измами и да регулира този сектор.
Регламентът е част от пакет за цифрово финансиране, който е инициатива на ЕС, която иска да допринесе за регулацията на дигиталния свят, но също така и да спомогне за развиването на новите технологии.
“Европейската комисия има една нелека задача да направи баланс между вкарването в регулация и регулирането на тези все-още нови за правния свят обществени отношения и в същото време да не спре тяхното развитие, а напротив, да го стимулира”, каза Христова и добави, че има още правни актове, които се предвиждат в този пакет.
Тя сподели, че за криптовалутите се е създала лоша слава, че се използват за престъпни цели и това е така, защото до скоро са били считани за непроследими, но сега това не е така. Освен това каза, че в България вече има регистрационен режим, създаден е регистър към НАП, който има за цел да започне първоначалната регулация на този тип бизнес.
“Данъчното третиране е един от най-интересните и важни въпроси, като вече малко по малко започва да се създава практика по този въпрос”, каза Христова и допълни, че сделките с криптовалути се считат за необлагаеми с ДДС, защото се признават в ЕС, като финансови инструменти, а относно данъците, криптовалутите не следва да бъдат пропускани в момента, в който човек си подава данъчна декларация, независимо дали са негов личен актив, или актив на неговото дружество.
Тя сподели, че практическата насока на семинара е да се покажат случаи, в които би могло да става въпрос за измама с такъв тип валута и допълни, че тази регулация ще помогне да се изчисти всичко негативно от имиджа на криптовалутите и те да започнат да осъществяват основната си цел, а именно да правят разплащанията по-бързи, по-лесни и по-достъпни.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...