Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Италианската опера иска да бъде призната от ЮНЕСКО

Снимка: БГНЕС

Италия, която е родина на Скарлати и Верди, е подала молба до ЮНЕСКО, да включи изкуството на италианското оперно пеене в своя списък на нематериалното световно наследство. Решението трябва да бъде взето в края на годината, пише БГНЕС.

"Операта е родена в Италия", казва Стефан Лиснер, френски директор на театър "Сан Карло" в Неапол, който е открит през 1737 г. и претендира да е най-старият оперен театър в света.

След различни експерименти с музикален театър през XVI в., операта се появява около 1600 г. във Флоренция, където е основана академия, насърчаваща новаторското съчетание между изпълнение на текст и музика.

За първи велик оперен композитор се смята италианският Клаудио Монтеверди, живял от 1567 до 1643 г.

"Без да искам да засегна моите колеги или френските и германските композитори... Мисля, че италианската песен има нещо допълнително, а именно способността да изразява емоции, както никой друг не може", казва италианският баритон Габриеле Вивиан.

За министъра на културата Дарио Франческини операта е една от "най-автентичните и оригинални културни изразни средства" на Италия, разпространила се по целия свят.

Той отбеляза трогателните сцени от украинския град Одеса през март, когато местните жители излязоха на улицата, за да изпеят "Va, pensiero" - разтърсващия хор на еврейските роби от "Набуко" на Верди.

Според Франческини, казва че "италианското оперно пеене е неразделна част от световното културно наследство, което дава светлина, сила и красота и в най-мрачните часове".

"Va, pensiero", която е била и химн на италианските патриоти, борещи се срещу австрийската окупация през XIX в., също илюстрира народната подкрепа за операта.

И до днес в Италия има около 60 оперни театъра, което е световен рекорд, а оперни певци като тенора от ХХ век Лучано Павароти са почитани като големи звезди.

В Италия лиричната музика "не е запазена само за елита", казва Лиснер, въпреки че според него "по-голямата част от публиката не може да плаща определени цени на билетите и е изоставена", което е "огромна грешка".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гергов и синове с концерт в зала "България"

На 28 май Плевенската филхармония представя концерта "Росен Гергов и синове" в зала "България", като част от Международния фестивал "Софийски музикални седмици". Той е трети от поредицата с оркестъра на плевенските филхармоници. В програмата са включени - Концерт за пиано и оркестър в ми бемол мажор KV 271 Jeunehomme от Волфганг Амадеус Моцарт със..

публикувано на 21.05.25 в 06:05

Лазар Николов – композиторът извън времето

Тази вечер в Първо студио на БНР можете да чуете един концерт, който е едновременно стойностен, важен и необикновен. Камерни творби от Лазар Николов, като повечето от тях се изпълняват за първи път след премиерното им представяне преди няколко десетилетия, ще прозвучат в изпълнения на трима много различни музиканти, обединени от музиката на големия..

публикувано на 20.05.25 в 14:49

Шести международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова"

В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..

публикувано на 20.05.25 в 06:05

От 19 до 22 май София ще бъде танго

Стоян Караиванов е първият български бандонеонист, започнал с успех активна професионална кариера по българските и световните сцени. Той е носител на множество престижни награди, една от които е статуетката "Музикант на годината 2022" като победител в анкетата сред слушателите на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт".  Отзвук от "Музикант на..

публикувано на 16.05.25 в 06:05

Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024"

Оперната прима Габриела Георгиева е "Музикант на годината 2024" в националната анкета на предаването за класическа музика "Алегро виваче". Солистката на Софийската опера спечели вота на публиката в 34-ото издание на допитването, в което гласуваха близо 5 000 слушатели. Наградите бяха връчени на тържествена церемония в Първо студио на Българското..

публикувано на 13.05.25 в 06:05

Обявяват победителите от националната анкета "Музикант на годината"

Днес се очаква да бъдат обявени победителите от националната анкета "Музикант на годината" на предаването за класическа музика "Алегро виваче" на програма "Хоризонт". Това ще стане тази вечер от 19 часа  в Първо студио на БНР - на галаконцертът „Музикант на годината", който се провежда под патронажа на председателя на Народното събрание..

публикувано на 12.05.25 в 09:41
Лучо Корси, Габри Понте и Томи Кеш

Три песни възпяват Италия на "Евровизия" тази година

След броени дни в швейцарския град Базел ще се проведе поредното 69-ото издание на Конкурса за песен на Евровизия . Двата полуфинала са на 13 и 15 май, а големият финал е на 17 май . Тази година в състезанието участват 37 страни , като този път се наблюдава езиково разнообразие. Повечето от песните не са на английски език, както беше в..

публикувано на 09.05.25 в 13:06