Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Творци от 17 страни в 53-тото издание на "Софийски музикални седмици"

Фестивалът се открива тази вечер и продължава до 2 юли

Снимка: sofiaweeks.com

Тази вечер в Зала "България" започва 53-тото издание на най-стария столичен фестивал - "Софийски музикални седмици".
На откриването под диригентството на Борис Спасов, Григор Паликаров, Любомир Денев-син, Христо Христов Младежката филхармония "Пионер" ще изпълни произведения на Александър Бородин ("Половецки танци" из оп. "Княз Игор"), Дмитрий Шостакович ("Празнична увертюра"), Сергей Прокофиев (5 сцени из балета "Ромео и Жулиета"), Любомир Пипков, Любомир Пипков (Въведение и танци из операта "Момчил"), Мусоргски-Равел ("Баба Яга" и "Киевската порта" из "Картини от една изложба").
Входът от 19:00 ч. е свободен.

Премиери, традиция и новаторство отново се съчетават в програмата на фестивала, който ще продължи до 2 юли т.г. Както основателите са искали, и днес фестивалът е мост между Изтока и Запада, отбеляза пред Радио София проф. Момчил Георгиев - председател на Фондация "Международен фестивал "Софийски музикални седмици".

Тази година географията на музикалното събитие се разширява с фокуса върху Бразилия, с южнокорейска музика.

Честват се и важни годишнини: 225 г. от рождението на Франц Шуберт, 200 г. - Цезар Франк, 150 г. - Александър Скрябин, 110 г. - проф. Влади Симеонов, 100 г. - Александър Райчев и Лазар Николов и др., 70-години от основаването на филхармония "Пионер".

Сред участниците има представители на 17 страни. Някои от тях – виртуални.

Момчил Георгиев открои още концерт-спектакъла "Песен на тайните" с участието на Алон Сариел - барокова мандолина и теорба, акцента върху хоровото изкуство, преглед на симфонични оркестри от цяла България.

Той подчерта, че има стремеж към децентрализация – местата за музикални събития са различни, има дори и на открито - в Борисовата градина.

Сред участниците са както утвърдени имена, така и млади дарования.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова.
Цялата програма вижте тук.


По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детето показва своите емоции още в утробата на майката

"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..

публикувано на 21.11.24 в 17:02

Можем ли да променим механизмите на остаряването и да го забавим?

Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..

публикувано на 21.11.24 в 16:55
Доц. д.р Росица Вачева говори за опасността от прекомерната употреба на антибиотици

В България се извършва непрекъснат надзор на антибиотичната резистентност

Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..

публикувано на 21.11.24 в 16:40

Международна конференция отбеляза 20 години БФЖ и отчете постигнатите резултати

Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция  “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

Пактът на ЕС за миграцията рискува да не успее да защити непридружените деца

Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...

публикувано на 21.11.24 в 15:15

Най-добрият роман на Карлос Мола излиза на българския книжен пазар

"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..

публикувано на 21.11.24 в 14:17

Джаз със стил - Даниела Белчева квартет в Париж на фестивала Jazzy Colors

Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..

публикувано на 21.11.24 в 14:17