Най-популярните и търсени специалности за обучение след средното образование са от сферата на бизнеса, икономиката и компютърните науки.
Самите университети допринасят за търсенето с разкриването на нови и различни специалности, например киберсигурност, дизайн на компютърни игри, дори блокчейн като магистърски програми.
Това съобщи пред Радио София Николай Христанов, старши консултант и мениджър в отдел "Висше образование" на фирма, предоставяща информация за следване в чужбина.
Основното при избора на абитуриентите е да решат какво искат да учат и да правят като завършат, а след това да изберат висше училище и страна, където да кандидатстват, посъветва Христанов.
Устойчивите професии, които винаги привличат млади хора, са свързани с инженерните науки, архитектура, право, медицина и психология.
В първата пандемична година имаше повече младежи, които искаха да останат да учат в България, но интересът към качествено образование в чужбина никога не е намалявал и сега отново е възстановен с пълна сила, отбеляза специалистът.
От страните, които привличат български студенти, единствено Нидерландия е намалила таксите след Брекзит. Безплатно обучение продължават да предлагат скандинавските държави.
Много от университетите станаха гъвкави в предлагането на образователни форми.
При избор на училище задължително е да сравним учебните програми, за да знаем какво ще се учи и върху какво ще се акцентира, посъветва още Христанов.
Чуйте разговора с него.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...