При хората, страдащи от безсъние, съществува по-голям риск да развият когнитивни проблеми на по-късен етап от живота си, според ново проучване, проведено във Финландия и включващо 3748 участници.
"Резултатите ни показаха, че симптомите на безсъние, още в трудоспособна възраст, могат да увеличат риска от влошаване на когнитивните способности в пенсионна възраст", обясняват изследователите от Университета в Хелзинки.
Нарушаването на когнитивните способности може да доведеот своя страна до проблеми с паметта, концентрацията и способността за учене, съобщават изследователите - и колкото по-дълго трае безсънието, толкова повече се влошават мозъчните функции с напредването на годините, докато ако симптомите на безсънието отслабнат, когнитивните функции остават по-здрави в по-късна възраст.
Авторите на изследването посочват още, че ако безсънието се открие и лекува на по-ранен етап, това би предотвратило проблеми със здравето на мозъка и развитието на болести като тази на Алцхаймер на по-късен етап от живота, въпреки че изследването не е достатъчно, за да докаже категорично причинно-следствената връзка.
Екипът изтъква, че има много начини да подобрим качеството на съня си, включително да влезем в по-редовен ритъм на сън, да се уверим, че средата за сън е добре управлявана (по отношение на температурата и осветлението), както и да проверим хранителните и питейните си навици (включително консумацията на кафе, например).
Източник: БГНЕС
Коментатори във "Форум" тази седмица са политикът и предприемач Венцислав Банчев и политологът Иво Божков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха днес бяха: Прокурор от СРП предложи на Сарафов да поиска имунитета на Лена Бориславова. Реакцията на Кирил Петков Свилен Ноев разграничи група "Остава" от..
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
В предаването "Добър вечер, София“ гостува фронтменът на No more Many More, но не тази група бе във вихъра на разговора, а група "Скреч", които на 14 декември се готвят да ни изненадат с концерт. Те са ветерани на музикалната сцена, свирят още от 90-те кавъри на различни групи. Днес свирят в различни проекти и са посветили времето си на..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..
За книгата “В орбита“ от британката Саманта Харви, спечелила най-престижната награда за литература "Букър" за 2024, разказа в “Радиокафе“ Ия Цветанова. Наградата “Букър“ е създадена през 2004 година и се присъжда за книга преведена от и на английски и публикувана в Обединеното кралство или Ирландия. В страната ни Букър придоби популярност..
Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..
В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..