Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първите 5 от рода на "Хвърчащите хора"

Снимка: biserche.com

Първите носители на новоучреденото отличие "Хвърчащите хора" са петима учители и библиотекари, които неуморно насърчават четенето сред децата, съобщи пред Радио София Вал Стоева, председател на фондация "Детски книги".

Името на отличието е вдъхновено от едноименното стихотворение на Валери Петров (той е кръстник и на „Бисерче вълшебно“).

Миглена Манчева – учител и Пепа Димитрова – библиотекар в 119. СУ „Акад. Михаил Арнаудов“ в София, Дияна Георгиева – библиотекар в Детския отдел при РБ „Партений Павлович“ в Силистра, Антоанета Антонова – училищен библиотекар в ОУ „Любен Каравелов“ и ПГ „Христо Ботев“ в Попово, Мария Петрова – учител в ОУ „Райна Княгиня“ в Пловдив бяха отличени по време на тържествената церемония по обявяване на 10-ото издание на националната награди „Бисерче вълшебно“ 2022.

От ляво надясно: Мария Петрова, Пепа Димитрова, Антоанета Антонова, Дияна Георгиева, Миглена Манчева

Както и досега, победителите са определени от четящите и гласуващи деца. Тази година са участвали над 6800 от тях.

"Гласуването е само етап. Насърчаването и самото четене е целогодишно. Училищните библиотекари всеки ден работят тихо неуморно и отглеждат читатели, подкрепят децата и им дават криле", подчерта Стоева.

Ето и носителите на отличията за 2022 г. по раздели:

„Прегръдката“ на Оуен Маклафлин и Поли Дънбар спечели с 234 гласа сред книгите за най-малките в категория „Откриватели” (5-7 г.),

В категория „Изследователи” (8-10 г.) на първо място и с огромна преднина пред останалите се класира „Дугулите и вълшебното листо“ на Тони Теллалов, Никола Райков и Мая Бочева с 618 детски гласа.

Изборът на децата в категория „Мечтатели” (11-13 г.) отреди първо място на „Кеплер 62. Книга първа: Поканата“ на Бьорн Суртлан, Тимо Парвела, Паси Питкянен и в превод на Росица Цветанова (с 159 гласа).

В категория „Майстори” (14-16 г.), тази година статуетката е за „Турбо“ на Николай Пенчев и Иван Коритарев(94 гласа).

В категорията „Нещотърсачи” (5-16 г.) децата безапелационно избират за най-любима нехудожествена книга „Всичко за приятелството“ (651 гласа).

Чуйте целия разговор на Гергана Пейкова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сава Вутов (вляво) и Ангел Николов

Да вкараме духа на чудовището в един инструмент

Сава Вутов и Ангел Николов предлагат на необичайно за класика място необичайно за Северното полукълбо заглавие: "Пролетно тайнство през ноември". Ето и разказът им: "Първият път свирихме "Пролетно тайнство" през лятото в несебърското село Баня - имаше кино, музика, лекции, абсолютна творческа еклектика. Неща, далеч от ежедневието на хората - пейките..

публикувано на 16.11.25 в 11:25

Обикновени хора, а не супер екшън герои

Нина Караманова представя новия роман на Джон Гришам - " Вдовицата ". Излязъл в САЩ преди месец, вече е номер едно бестселър на "Ню Йорк Таймс". Това е 51-ият поред роман на Гришам, който става номер 1, а той самият е един от най-четените живи писатели в света, с над 400 милиона продадени книги и екранизации по тях с участието на Том Крус, Джулия Робъртс,..

публикувано на 16.11.25 в 10:45

Софийски разкази - старите софийски театри

Малко преди Нощта на театрите (15 ноември) представяме старите софийски театри. В началото на 1882 пожар опустошава паянтовата сграда, където през деня е Народно събрание, а вечерта в нея играе първата любителска театрална трупа. На мястото на сегашната СГХГ се помещава друг дървен театър, за който вече сме говорили тук. В 1888 пловдивската трупа остава..

публикувано на 15.11.25 в 16:00
Кристиан Ваклинов

Историята оживява - Родопската теснолинейка, глава първа и втора

Хиляди българи преди четвърт век се обединяват в искането си да остане Родопската теснолинейка. Преди 11 години едно тогава 20-годишно момче, Кристиан Ваклинов успява и вече сме в навечерието на излизането на книгата му, посветена на Родопската теснолинейка. Ето го пред микрофона на фена на теснолинейката и автор на поредицата Боян Бочев:

публикувано на 15.11.25 в 15:00
Лиана Антонова

Адресите на любовта – певицата Лиана Антонова и саксофонистът Ангел Везнев

За богатия и пъстър живот на изпълнителката на „Любовта е море“, която след триумфа си във Вегас се обръща към духовното, става дума в „Адресите на любовта“. Лиана Антонова е певица, актриса, писателка и легендарна столична красавица. С втория си съпруг, изключителния саксофонист Ангел Везнев, гастролират в  Австрия, Германия, Швейцария,..

публикувано на 15.11.25 в 14:00

В София има развитие на чаената култура

FesTEAval е посветен на чая и чайните традиции от цял свят. За поредното му издание сме с Николай Кандиларов: "Зимата е най-популярна за чай за българина. Но има промяна, има развитие на чаената култура в София. Има интерес, в АйТи сектора особено. Като цяло зеленият чай е по-популярен. Неправилно използваме думата чай за билковите отвари - те трябва..

публикувано на 15.11.25 в 11:32

Театърът и неговото денонощие

Театрите ден и нощ - започваме с 13-та " Нощ на театрите " с гостуването на Мария Панайотова и Катерина Миланова:

публикувано на 15.11.25 в 10:46