Във вътрешнополитически план седмицата, която изпращаме, ще бъде запомнена с проблема за преместването на украинските бежанци от хотелите по Черноморието към другите възможни бази.
Горчивият привкус по темата се дължи на властта, коментира пред Радио София политологът Светлин Тачев от “Галъп интернешънъл”.
По думите му, първоначалното настаняване на хората, бягащи от войната в родината им, в хотели с 4 и 5 звезди у нас, е поставило висок праг на очакванията им. Затова днес, това, което се случва тази седмица, се разминава с тези очаквания. При по-далновидна политика и навременно настаняване в държавни бази, например, украинците вече щяха да се интегрират в българското общество, а хаосът и напрежението можеха да бъдат избегнати.
Войната в Украйна радикализира българите и разделението (русо)фили-фоби измести Борисов-антиБорисов. Но двете части не са равни. Повечето приемат, че сме в НАТО, харесва Европа, има сантимент към Русия.
Позатъпени чувства отново започнаха да избуяват. Кулминацията на това разделение се видя около 9 май, когато се стигна дори до физически сблъсък.
Политиците успяха да преодолеят големия въпрос за военната помощ за Украйна. Това като че намали напрежението в обществото. И днес управляващата коалиция изглежда по-стабилна, отколкото преди вземането на решението.
Сега следващата важна тема, по която трябва да се намери подобно решение, е за Северна Македония.
Войната в Украйна няма изгледи на скорошно приключване, допълни Тачев. Напротив, по-скоро се върви към бавна, позиционна война, бавни завземания на територии.
Властите в Украйна са като в менгеме – между продължаващите руски настъпления в източната част на страната и натиска и от Запад за прекратяване, без да им се прекъсват помощите с пари и техника.
Прекратяването на конфликта дори военни експерти не могат да прогнозират.
По-важното е да се изясни на какви отстъпки са готови двете страни.
Със Светлин Тачев разговаря Лъчезар Христов.
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..
Фестивалът „Сурва“ гостува в Борисовата градина на 5 януари. Подробностите от заместник-кмета на община Перник Стефан Кръстев и Борис Радев: "Очакваме да доставим голяма радост с шест от най-награждаваните групи на "Сурва Перник". Те са от област Перник, три са от община "Перник", като две от групите са носители на най-голямата награда "Златната..
СВОБОДНА ЗОНА - Гледна точка , изложба,организирана с благодарност към проф. Иван Кирков. Представя ни я Валентин Щинков: "За 4-5 поредна година организираме това събитие за човека-явление в българската действителност. Няма нещо в сферата на изкуствата, с която да не се е занимавал. Филип Зидаров го нарича "необходимият художник" - дава сили на..