Решението се взема от двете страни така, че то да е най-доброто за тях.
Това коментира пред Радио София Албена Комитова - адвокат, медиатор и обучител. Тя има дългогодишна практика, председател е на Център за разрешаване на спорове чрез медиация.
Сред предимствата е запазването на отношенията между страните. Второ, има гарантиран резултат. Не на последно място – процедурата е значително по-кратка, отколкото при ангажиране на институции. Страните сами избират колко често и колко пъти да се срещат до вземане на удовлетворяващо решение.
Най-напред в прилагането на медиацията са САЩ, Великобритания, Нидерландия – там има солидна държавна подкрепа, Италия – първа въведе задължителна медиация по някои видове спорове.
Съществен и красноречив факт е, че медиацията влиза в Плана за възстановяване и устойчивост – като част от съдебната реформа.
Необходимо е да се направят промени в българското законодателство, да се въведе задължителна медиация по някои видове спорове, да се открият институционализирани съдебни центрове по медиация.
Пилотните центрове ще бъдат в натоварените съдилища на София, Варна, Пазарджик и Перник, допълни Комитова.
Колкото до София - най-отворени към темата за столичните райони "Лозенец" и "Средец", каза още медиаторът.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...