Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕП гласува пакет "Подготвени за цел 55"

По време на сесия в Европейския парламент в Страсбург, Франция, 3 май 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

По темата какви мерки предлага Европейският парламент да се вземат за да можем до 2055 г. да подобрим всичко свързано с климата, подробности разказа репортерът на Радио София Елена Пъневска с включването си от Страсбург.

По нейните думи, утре предстои да бъде гласуван пакетът "Подготвени за цел 55", а един от основните акценти на текущата пленарна сесия е обвързан с належащите действия срещу намаляване на емисиите на парниковите газове.

"На 18 май Комисията на ЕП по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните прие 5 доклада от пакета "Подготвени за цел 55" до 2030 г. Това всъщност е планът на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 55% в сравнение с нивата от 1990 г. и постигане на нулеви нетни емисии на парникови газове, а именно неутралност по отношение на климата до 2050 г. в съответствие с Европейския законодателен акт за климата", каза Пъневска.

Тя посочи, че приетият пакет от законодателни актове е важна стъпка към целта на ЕС да стане независим от изкопаемите горива от Русия много преди 2030 г. В рамките на пленарната сесия ще бъдат гласувани общо 8 ключови проектозакона на ЕС за борба с изменението на климата чрез драстично намаляване на емисиите. Освен това тя каза, че ще бъде създаден социален фонд за климата.

Позиция по темата сподели и Радан Кънев, като по думите му, целият този пакет идва в момент на спираловидна галопираща инфлация, която се подклажда основно от енергийните цени.

"Ние можем да очакваме, че този инфлационен фактор ще бъде част от живота ни най-вероятно години наред. При такава перспектива да се вземат решения, които съзнателно чрез политически натиск увеличават цените на енергоносителите за мен е неразумно", каза Кънев.

Той допълни, че подкрепя възобновяемите източници и енергийната ефективност, но не вижда връзката между тези решения и допълнителното повишаване на енергийните цени. Кънев даде за пример България, където хиляди предприятия инсталират фотоволтаични системи на производствените си сгради и каза:

"Стимулът е налице. Как ще им помогнем ако увеличим себестойността на продукта им и ги затрудним при достъпа на пазари? Според мен обратното, ще ги декапитализираме и ще им отнемем средствата, които те в момента много правилно инвестират в нови технологии. Ако допълнително оскъпим производството им, защото то е енергоемко, ние ще им попречим да направят следваща такава инвестиция".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна Спиридонова и Роман Михайлов

Ефирните Ян и Ин

В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна:  "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..

публикувано на 20.04.25 в 11:55
с.Долна Секирна, Великден

Да бъде светлина

Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!

публикувано на 20.04.25 в 11:35

Огънят като начин да бъдат разрушени стените, които ни скриват

От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Дарения и духовност

По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..

публикувано на 20.04.25 в 10:45
С адв. Пламен Димитров

С червено яйце, огряно от слънцето

Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..

публикувано на 20.04.25 в 09:53

От Копривщица до София

Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..

публикувано на 19.04.25 в 16:00
Любомир Пипков

Историята оживява - Любомир Пипков, действие първо

Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..

публикувано на 19.04.25 в 14:55