Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Урологичните заболявания при децата по-чести в летните месеци

Урологът д-р Емил Атанасов
Снимка: Болница "Вита"

По темата за детското здраве и болестите предавани в летните месеци по пикочните пътища пред Радио София говори урологът д-р Емил Атанасов. По думите му през лятото заболяванията са по-чести, тъй като тогава децата са изложени на всякакви замърсявания от външната среда, като море, пясък, а топлината и слънцето са също фактори, които допринасят за по-честите уроинфекции.

Той уточни, че циститите са различни при момичетата и момчетата и подчерта, че винаги трябва да се спазва лична хигиена, като не винаги е полезно да бъде с душгел, интимен гел, или някое по-агресивно средство. Освен това каза, че когато децата получат оплаквания родителите не трябва да се подвеждат по реклами за хранителни добавки и билки, като прибягват до самолечение.

"В повечето случаи правят по-лошо, тъй като притъпяват симптомите и дадена бактерия не я лекуват, а я правят по-устойчива, която след известно време отново се появява със своите симптоми", посъветва д-р Атанасов.

Той сподели, че при децата урологичните проблеми най-често са вродени, които засягат бъбреците, пикочния мехур, уретрата и е редно периодично да се правят урологични прегледи когато децата са на възраст година или година и половина за да не бъде изпусната някоя аномалия.

Освен това каза, че напоследък все-повече деца се оплакват от т. нар. дневно или нощно напикаване, а то води началото си от две различни групи. Едната е неврогенна причина, проблем в гръбначния мозък или общо централно нервно заболяване, а другата може да бъде физиологична.

"Обикновено е нормално да има неволно изпускане на урина до четвъртата година, което не налага някакво лечение", каза д-р Атанасов и посъветва родителите, ако проблемът остане след четвъртата година да потърсят помощ от специалист. Освен това каза, че те трябва да научат детето си от малко да уринира през равни интервали от време на около 3 часа.

Относно нормалния прием на вода, специалистът посъветва той да бъде около 1 литър през деня, като вечер приемът на течности да е сведен до утоляване на жаждата, а не да компенсира цялото количество вода, което не е било прието през деня.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Призив да отворим сетивата си за красотата в дебютния албум "Виж" на Uke Duo

„Виж“ е дебютният авторски албум на Петър Терзиев и Вилизар Гичев от Uke Duo. Двамата работят заедно от около 10 години. Пред Радио София те споделиха, че още през 2017 г. са записали албум с укулеле инструментали, но „Виж“ е първият им албум, в който и музиката, и текстовете са авторски. „Музиката, която сега представяме е много различна. Аз..

публикувано на 30.09.24 в 17:46

Втори СТЕМ център отварят в самоковско основно училище

Пет нови високотехнологични и оборудвани и свързани класни стаи отвориха врати с откриването на учебната година в самоковското основно училище „Митрополит Авксентий Велешки“. Те ще служат по различните учебни предмети – математика и информатика, биология и здравно образование, информационни технологии, природни науки. Това е вторият СТЕМ..

публикувано на 30.09.24 в 17:14
Иво Емануилов

България се включва в създаването на Кодекс за поведение в областта на ИИ с общо предназначение

България се включва в създаването на създаването на първия Кодекс за поведение в областта на изкуствения интелект (ИИ) с общо предназначение (general-purpose AI). Институтът GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ е част от Работната група . Инициативата е на Европейската служба за ИИ - център на експертния опит в областта на ИИ съгласно..

публикувано на 30.09.24 в 15:54

80 г. история на архитектурното ни образование и неговото бъдеще

Чрез форум, изложба и трансформация на вътрешния двор на УАСГ до 6 октомври може да бъдат разгледани историята и проблематиката на архитектурното образование у нас. Събитието е озаглавено "Education works"  и е инициативата на фондация „Underschool“, която работи за подобряването на архитектурното образование чрез изследвания, намеси и..

публикувано на 30.09.24 в 15:25

“Bartók Gothic” - струнните квартети на Бела Барток през призмата на Готик културата и киното

На 1 октомври, струнни квартети № 1, ор.7 и № 4 на Бела Барток ще звучат на сцената на столичен клуб в изпълнение на Art&Shock String Quartet. Квартетът обединява млади музиканти от Симфоничния оркестър на БНР, камерен ансамбъл “Софийски солисти” и частни артистични организации. Проектът “Bartók Gothic” е посветен на красотата на струнните..

публикувано на 30.09.24 в 15:05

Красотата на камерната музика - тази вечер в Първо студио на БНР

Програмата е интересна и предизвикателна. Интригуваща, защото включва творба от сравнително непознатия у нас немски композитор от полски произход Филип Шарвенка, а предизвикателен – защото първото трио на Брамс (макар и написано, когато той е бил едва на 20 години) е мащабно „като катедрала“ по думите на пианистката Рада Чомакова, дългогодишен..

публикувано на 30.09.24 в 13:54

Случай на западнонилска треска е регистриран в София

Случай на западнонилска треска е регистриран в София. Това сочи справката на Столичната здравна инспекция за седмицата 23-29 септември. Според информацията на СРЗИ през този месец са потвърдени 15 случая на заболяването в столицата. През изминалата седмица са регистрирани и три случая на лаймска борелиоза, 6 случая на скарлатина, 7 случая на..

публикувано на 30.09.24 в 12:31