Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Амадеус" не е пиеса за съперничеството на Моцарт и Салиери, а за тъмните дебри на човешката душа

Сцена от Амадеус

В софийския радиоефир днес посрещаме събеседници, които де факто са домакини на нашето изнесено студио във Варна.

Веселина Михалкова е артистичен директор на Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров", а Даниела Викторова е актриса и поет.

Чудесният повод за нашата среща е луксозният юбилеен фотоалбум, в който са включени снимки от 100 театрални сезона на Драматичния театър във Варна и 5 текста, посветени на емблематични фигури във варненската театрална история – режисьорите Станчо Станчев, Стоян Камбарев и Явор Гърдев, художника Тодор Игнатов и актьора Георги Велчовски.

Тази вечер фотоалбумът ще бъде официално представен (на Сцена Ротонда, фойе I балкон, Драматичен театър – Варна) от Виолета Тончева заедно с Даниела Димова и членове на редколегията на албума и на издателството.

По-рано е представен летописът на театъра – дело на къртовския труд на театроведа Никола Вандов, изнамерил снимки и документи от създаването на културната институция до наши дни, отбеляза Веселина Михалкова.

След това (19:00 ч.) ще бъде игран и спектакълът "Амадеус" на Питър Шафър от фестивалната програма на МТФ "Варненско лято". Режисурата и сценичната версия са на Стайко Мурджев, сред актьорския състав са Стоян Радев, Ненчо Костов, Христина Джурова, Симеон Лютаков и нашите две събеседнички.

Представлението вече има наградата „Икар“ 2022 (за поддържаща женска роля на Христина Джурова), номинация за майсторско техническо осъществяване, както и номинация за „Аскеер“ 2022 за режисура.

Това не е пиеса за съперничеството на двама композитори (Моцарт и Салиери), а за тъмните дебри на човешката душа, за голямата битка на човека с Бога, отбелязаха Веселина Михалкова и Даниела Викторова и съобщиха, че трупата им репетира пиесата "Инстинкта", чиято премиера зрителите ще видят на 7-8 септември т.г.

Чуйте целия разговор на Катя Василева.


По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03

Адресите на любовта - Александър Батенберг

Българка ражда на княз Александър Батенберг три двойки близнаци за 7 години Образован, строен, мъжествен, много красив, с бадемови весели очи, с тънки вежди, бяло лице с алени бузи и черни засукани мустачки, 22-годишният княз Александър Батенберг веднага прави много силно впечатление на всички, които се стичат да го посрещат на българска земя...

публикувано на 28.09.24 в 14:00
Юлиян Петров

Не може да има единен национален стандарт за качество в образованието при толкова различни училища

Над 78% от хората в България смятат, че учебните програми трябва да бъдат опростени като се намали обемът информация и да се наблегне на практически упражнения и формиране на компетентности . Това показва поредното изследване на общественото мнение в системата на образованието, в което участие имат и заинтересованите – родителите...

публикувано на 27.09.24 в 18:36