Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младежи в атака

Активните в училище стават основата на гражданското общество

Снимка: Боян Бочев

Агентът на Радио София Деян Янков от "Тротоара" не само засне едни млади герои в свое видео към една от мисиите, но и доведе в студиото Наталия Борисова от Софийската математическа гимназия, Ангел Лозанов от 121-во училище "Георги Измирлиев", Константин Черганов от 91-ва немска гимназия.

И тримата са представители на ученически съвети в своите учебни заведения, а темата за самоуправлението на учениците възниква от самосебе си.

Когато хората са млади, нуждата да правят нещо заедно, да се борят за правата си и да искат нови неща, се появява по естествен начин. Когато станат големи (възрастни) първоначалните им желания и амбиции са удавени от битовизми, коментира Деян Янков.

Очевидно, за да сме активни граждани, трябва да сме свикнали със самостоятелните решения от малки.

Младите хора в студиото на Радио София разказаха, че мотивацията да участват в органите на самоуправление в училище е свързана с желанието за доброволчество, за инициативност, споделяне на мнения, за организиране на привлекателни културни събития, за активности, които да са от полза за всички.

Хубавото е, че има и училищни ръководства (като в СМГ), които са отворени към идеи и предложения, вслушват се в глада на младежите.

Учениците  в 91. НЕГ обаче невинаги получават търсените отговори от педагогическия състав.

Всъщност ученическото самоуправление има няколко нива: паралелка, клас, училище, градско и национално ниво.

На национално ниво действа Съвет на децата – консултативен орган към председателя на ДАЗД (Държавна агенция за закрила на децата).

Оказва се, че много често от страна на училищното ръководство не се иска повече от това - директорът да разреши учениците да реализират идеите си, допълни Деян Янков.

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова.

Вижте видеото на агент Деян Янков :

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15