Радио София гостува на гр.Рила по повод празника на града Свети Дух. Събеседниците ни помагат да го почувстваме по-добре.
Представянето му започва кметът, г-н Георги Кабзималски:
"Вчера започна селищния събор, той бе възстановен преди 20-ина години. Днес е празникът на художествената самодейност "Рила пее и танцува", с най-дългото хоро. Празникът е създаден заедно с читалището. Имаме добри танцови състави за деца и възрастни, както и и певчески. Т.н. попфолк не присъства.
Трудно и изхабяващо, но и удовлетворяващо е да си 20 години кмет. Хубаво е да знаеш на каква основа стъпваш. Надградили сме доста. Важното е да сме близко до хората. Нямаме приемен ден. Кметът трябва да е като футболен съдия - ако е незабележим, значи нещата вървят нормално.
По образование съм социален работник. Имаме осем социални програми. Създадохме общностен център за деца от 0 до 7 години. Той дава възможности за семейства в неравностойно положение. Осигуряваме подкрепа на деца в неща, където държавата не може да помогне. Програмата е медико-социална. Добрите специалисти не са много.
Имаме основно училище, успяхме да го запазим. Имали сме класове с по 2 деца, сега са над 12-14. Доволни сме децата, които се раждат, да остават тук.
Имаме финансиране за изграждане на общински музей с две експозиции, до година и половина ще го представим. Това е последният етап от дългогодишен труд, в комплекса се включват килийното училище и ремонта на черквата "Св. Архангел Михаил", заедно е изографисвана с Рилския Манастир. Техниките и зографите са едни и същи, доказано е в независима лаборатория в Лондон.
Приключваме и други проекти - трансгранично сътрудничество със Сърбия, корекция на коритото на р. Рилска, ремонт на училището и детската градина, асфалтиране на над 3 км улици. Официалната безработица е ниска, но скритата е двойна. На всеки, който му се работи, има какво."
Марияна Костова - връзки с обществеността на Община Рила - разказва за туристическите маршрути и не само:
"В архитектурния комплекс "Бабинска махала" има 27 възрожденски къщи. Килийното училище е от 1830, имало е до 160 ученика. Църквата "Св. Архангел Михаил" е датирана от 12 век, имаме запазени стенописи от Средновековието. Тя е построена върху земи на Рилския манастир. Може да се каже на шега, че поклонниците на Св. Иван Рилски са основателите на туризма.
Еко пътека "Кръста" е покрай скалата "Кръста", откъдето, според преданието, е минал Св. Иван Рилски. Водопадите "Бохемия" са 11, пътеката е екстремна и е за хора със специална екипировка.
Касапският гювеч е традиционен за неделя - агнешко с много лук, традиционно се отглеждат лозя и се прави вино. В Рила са се запазили доста от обичаите през вековете."
Дафина Гърчева е председател на настоятелството на Народно читалище "Христо Ботев 1898" и е горда с дейността му:
"Още от създаването му, тук са представяни оперети и пиеси. В последните години имаме голям скок в дейността. Водим съставите си в Босна и Херцеговина, Северна Македония и Гърция. Възстановихме традициите около Благовец и Лазаровден по разказите на възрастните. Днешният празник е продължение на "Маюване" до метоха Орлица.
Имаше отлив в четенето, но новата библиотекарка възроди интереса. Имаме клуб "Млад приятел на книгата". Предстои ритуал "Юбилейни сватби".
Стойка Германова е народна певица от Ансамбъл "Пирин" и ръководител на женската вокална група "Рилски звуци":
"Рилските жени са омайващи. Имам поглед върху цялото рилско корито. За тях от едно време се носеше, че са най-накипрени. Съхранена е сплотеността, духът не се е загубил. Моите родители са бежанци от Егейска Македония. Животът на бежанеца не е лек. Майка ми имаше хубав глас, колоратурен сопран. Аз смело пристъпвам към третата възраст. Имала съм щастието да бъда в Ансамбъла още от златните му години. Сега имаме младо и талантливо попълнение и това ме прави спокойна."
Асен Колев е ръководител на танцовия състав "Рилски ритми":
"От ранна детска възраст танцувам като децата, които идват сега при мен. Съставът "Рилски ритми" е от основаването на читалището, аз го ръководя в последните 15 години. Първата ни група бе "фолк фитнес", сега имаме 100 участника във всички групи на танцовия състав. Имаме деца, завършили Националното училище за музикално и танцово изкуство."
Последните гости са Вокална група "Рилски звънчета" с худ. ръководител Емилия Начева:
"Имаме много концерти, нямаме фестивал без награда. Пея от много малка. Групата е създадена откакто се пенсионирах."
Ето и тримата солисти, които слушаме:
Мария: "Дядо пее. Пеенето е забавно и увлекателно." Благовеста и Пепи: "Ръкопляскат ни. Искаме да продължим с пеене".
Рила празнува, пее и танцува!
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..