"Към момента не мога да кажа, че има заливане на пазарите все-още, но първите такива комерсиално отглеждани продукти се появиха особено в Северна Америка и вече някои видове се отглеждат с новите технологии. Проблемът, който виждаме е, че има силен натиск европейското законодателство да бъде отслабено и да не се минават строгите правила за безопасност, както и да бъдат фиксирани тези продукти. Затова говорим за опасност от нахлуване на пазара без потребителят да знае за тях", коментира Попов.
Той посочи, че страните от ЕС провеждат тестове за изследване на ГМО, но към момента няма нужните тестове за новите генетично редактирани продукти.
"И това е едно от исканията ни, вместо ЕК да влага толкова усилия в премахване на разрешителните и облекчаване на големия бизнес с ГМО, да се инвестира време и усилия в разработването на такива тестове", каза Попов.
Относно това дали вредят тези продукти той каза, че на пазара в страните от ЕС почти няма случаи, в които да присъства ГМО по простата причина, че това трябва да бъде отбелязано на етикета, а потребителите не желаят да консумират генно модифицирани продукти. Освен това сподели, че преди двадесет години в България е имало случаи на продажба на продукти ГМО, които не са били етикетирани, но в момента това е изключително рядко.
Попов посъветва потребителите да четат какво пише на продуктите и заяви, че проблемът е, че с новите технологии тече натиск това изискване за етикетирането да отпадне.
"По отношение на това как потребителят да разбере модифицираните продукти, трябва ясно да пише или ГМО, или генетично модифицирано. Ако например е соя – генетично модифицирана соя, ако е царевица - генетично модифицирана царевица. Абсолютно ясно е. Да не се бърка с "модифицирано нишесте" например. Това не означава генетично модифицирано нишесте", заяви Попов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..