„Намираме се в информационна война. Постоянните атаки с дезинформация вредят на обществото, като подкопават доверието в демокрацията. Това намалява способността на институциите да реагират независимо и категорично на зловредно влияние от трети страни, тъй като обществото е достигнало ниво на недоверие и страх, които парализират властите. Затова отговорността на онлайн платформите, от които "Фейсбук" е с най-голямо влияние в обществото, е от изключителна важност за борбата с дезинформация и защитата на истината и свободата на изразяване“, това написа преди дни българският евродепутат Ева Майдел в писмо до "Мета", собственик на "Фейсбук".
Повод за писмото дават примери за блокирани профили на утвърдени публични фигури като Николай Слатински, Евгений Дайнов и Огнян Минчев, които изразяват мнение срещу руската инвазия в Украйна, както и петиция, подписана от над 2000 българи и входирана в Комисията за петиции на Европейския парламент.
"Като български евродепутат, който дълги години работи по технологични теми, смятам, че реакцията и решенията на платформите са от голямо и важно значение. Тези решения трябва да бъдат вземани и прилагани при максимална прозрачност, с ясни критерии. Призовавам компанията към по-качествено модериране на съдържанието", обясни пред Радио София Майдел.
След изпращане на писмото българският евродепутат е имала среща с високопоставени представители на компанията.
В писмо отговор е обяснено, че "Мета" ("Фейсбук") работи с повече от 10 организации, външни проверители на фактите.
"Смятам, че компанията осъзнава проблема и се вземат мерки. Но зачестилите примери за блокирани профили показва, че колкото и нови инструменти да имат, те не действат ефективно в секцията на български език", уточни Майдел.
Според изследване на института "Ройтерс" 64% от потребителите на социалната мрежа в България я ползват за информиране. По този показател сме на първо място в Европа.
"Темата е болна за всяко общество, независимо откъде идва петицията по този въпрос. На 21 юни ще дадем нагледни примери пред представители на най-разпространените социални платформи – "Фейсбук" и "Ютюб". Искаме с обществени и политически фигури отново да поставим този проблем, защото той наистина е значим", допълни евродепутатката. Поканени са личности като Ралица Ковачева, Огнян Минчев.
С нея разговаря Елена Пъневска.
Четвърто издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..
Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...
Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..
Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..
Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..
Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..
Цигуларите виртуози Дина Шнайдерман и Емил Камиларов, на които цяла България се възхищава, се запознават на младежки фестивал в Берлин, където са конкуренти за първата награда - той от името на България, а тя от СССР. Дина я спечелва, а Емил се влюбва. И я чака цели 8 години, защото бъдещата му съпруга е малолетна и все още ученичка...