Тя сподели, че след двете пандемични години изложението продължава да съществува въпреки трудностите, а тази година има бум на нови изби, които са изявили желание да участват, като някои от тях дебютират.
"Фестивалът е ценен най-вече с това, че сближава хората на Балканите, тъй като за нас виното е един мост на приятелство, на сътрудничество и всички хора във винения бранш, които сме от Балканите се поддържаме, обичаме, искаме да сме заедно и правим всичко възможно да имаме проекти, които се случват заедно", каза Нифору и допълни, че много е важно да се наблегне на местните сортове, а Балканите са най-голямата съкровищница на такива сортове вино.
По думите й, фестивалната програма е много интересна, като ще бъде с различни музикални изпълнители и вкусна храна, а също така ще има и награди, които ще покажат кое е най-доброто вино на Балканите. Нифору заяви, че пандемията е оказала влияние на бранша, но много производители са повишили продажбите си именно в условия на криза, макар и някои изби да са фалирали.
Тя поясни, че от асоциацията са направили няколко промоционални проекта, които развиват много усилено азиатските пазари, Китай, Япония, Южна Корея, САЩ и Украйна, но в момента заради войната дейността там е стопирана.
"Ако трябва да бъда честна и да кажа къде най-добре ни се получиха нещата, това беше в Украйна. Една страна, която почти не е внасяла българско вино след промените. Това, като че ли беше добре, защото те нямат този спомен, че българското вино е евтино, както например на пазарите в Русия и хората много добре приеха българското вино със всички действия и презентации, които ние имахме през цялата тази 2021 година", сподели Нифору.
Според думите й, проблемите, които винарите срещат са свързани със затворените през пандемията заведения, с доставките на суровини, производството на бутилки и контейнерите за износ към САЩ. Освен това каза, че се планират много конференции, за да се покаже на правителствата, че виненият бранш на Балканите е много единен и трябва да има търговски и митнически облекчения за страните, които са извън ЕС.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..
Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..
Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..
Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..
Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..