Повече подробности за събитието разказа Ивелин Михайлов, изпълнителен директор на Исторически парк в село Неофит Рилски. По думите му, фестивалът се организира за четвърта поредна година и включва възстановки на нашата средновековна и антична култура.
"Ние много наблягаме на всички реконструкции, които са свързани с Възраждането и турското робство, а тези, които са свързани със средновековната ни култура са по-слабо познати на хората. Известно е, че тогава е най-големият възход на България, най-големите културни достижения, нещата, които сме направили и оставили в целия свят и които може да се каже, че в днешно време са носители на една цяла култура, която се простира на два континента", сподели Михайлов.
Той допълни, че поради тази причина са поканени много гости от Европа, за да можем да видим как са живели и хората от другите народи. Вечерта към самия фестивал ще има богата програма с ансамбъл "Българе" и други изпълнители с фолклорни мотиви, а също така ще бъде връчена и награда за най-добре изпълнена песен, която прославя България.
Фестивалът ще продължи и на другия ден с много занимания за деца и възрастни, отбеляза Михайлов.
Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.
В 47-ата седмица на годината "Форум" започва с коментатор Меглена Антонова, директор на "Грийнпийс България" . Пред нейния поглед водещата на предаването Елена Пъневска постави за преглед и разсъждение следните теми: Румен Спецов вече е вписан в търговския регистър като особен управител на дружествата на "Лукойл" у нас Функцията и..
През октомври месец тази година Столичната община и Институтът за изследване на населението и човека към БАН обединиха усилия за първото по рода си профилирано преброяване на бездомни хора в столицата и страната. За първи път София се включва в преброяване на бездомните хора По думите на доц. Стоянка Черкезова от БАН, има 6 типа..
На 17 ноември отбелязваме Световния ден на недоносените деца - ден, посветен на обединяване на усилията на международни и национални организации, медицински специалисти и обществото в стремежа да повишат информираността за преждевременното раждане и предизвикателствата, пред които са изправени тези бебета и техните семейства. Този ден служи..
В периода 13-15 ноември 2025 г. Софийският университет бе домакин на международната научна конференция "Виетнам е близо: наследство, приемственост, бъдеще", организирана от специалност "Южна, Източна и Югоизточна Азия" при Факултета по класически и нови филологии в партньорство с Института за изследване на..
Етиен Леви и Мая Райкова - продуцент "Поп и джаз" в Българското национално радио, разказаха за концерта " Любими песни и хитове на нов глас" с Биг Бенда на БНР. В него ще бъдат представени любими песни и хитове, обединени около хитовете на група "Трик". Песните са и на Етиен Леви, и на всички формации, в които той е участвал и творил. Той..
Брутният вътрешен продукт, заплатите и пенсиите нарастват бързо и София държи първенството по тези показатели, което се отразява и на ниското ниво на бедност в областта. Това резюмират анализаторите от Института за пазарна икономика (ИПИ) в изследването "Регионални профили: показатели за развитие 2025-а" . Заетостта леко се свива, а..
Втора песен в самостоятелния си път като музикален артист пусна познатият ни от група “Jeremy?“ Ерсин Мустафов. "Въобще не съм планирал точно така да се развият събитията за мен, но след успеха на първия ми сингъл "Не може вечно да вали", веднага започнах да работя по нова музика и се появи песента, която се казва "Любовни утрини" . Нещата..