Повече подробности за събитието разказа Ралица Асенова, координатор на фестивала. Тя сподели, че темите тази година са много, като за пръв път има тематично разделение на прожекциите, което е насочено най-вече към учителите.
"Нашата голяма цел е изучаването на кино в училище, киното като изкуство, присъствието му като изкуство в учебния процес", поясни Асенова и допълни, че по този начин учителите ще могат да видят как може да приложат връзките на киното с другите изкуства и другите дисциплини.
"Имаме специална тематика "кино и феминизъм", малко провокативно звучи, но ние работим по един дългогодишен проект "Моето място в киното", чрез който представяме жени режисьори на младите зрители и тяхното творчество. Тази година правим този фокус, който цели да представи жените режисьори от началото на киното, от 1902 г., дори преди това", каза Асенова.
В рамките на фестивала ще бъдат представени филми от Франция, Швеция, Швейцария, Германия, Португалия, Унгария, Италия и др. Освен това ще има кино работилници, вкл. и за най-малките. Асенова посочи, че за да влезе киното в учебните програми и инициативата да достигне обхвата, който е нужен, трябва да има и национална подкрепа.
Гергана Пейкова и Ралица Асенова
"Учениците, младите хора, децата няма как да разберат изкуството, ако те не го експериментират от първа ръка. Ако те не получат достъп до тези филми, ако те не ги гледат, дори да не ги разберат. Дори да има някакви съмнения дали ще се справят, дали ще ги разберат, което някой път се пораждат при учителите, това не е важно. Въпросът е те да се срещнат с енигмата на една творба, с енигмата на истинското творчество на автора и да го преживеят. След това аз вярвам, че това остава някъде.", сподели Асенова.
Тя заяви, че подкрепа има от много институции, като Столична община, Столична програма "Култура", "Културен календар", както и културните центрове, но с Министерство на Културата и Министерство на образованието за момента не може да се установи траен диалог.
На 28 юни в зала "Славейков" във Френския институт в България ще се проведе и конференция на тема "кино в училище". На фестивала е предвиден също така кино-концерт, състоящ се от три късометражни филма обединени от джаз музиката.
Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..
Биляна Савова извървява дълъг път между план “2В” и план “Да бъда”. “Много интересно как изобщо се появи в живота ми цялата тази концепция за план “Да бъда””, разказва тя и се връща към датата 30 май, когато се отбелязва Денят на хората, които живеят с диагнозата “Множествена склероза”. “Идеята е първо да погледнеш към себе си и да си дадеш сметка..