Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В неделя, 19 юни, от 14 ч.

"Граждански будилник" фестивално тик-така в "Топлоцентрала"

| обновено на 17.06.22 в 19:53

Може ли правата ни да бъдат във фокуса на фестивал? За мнозина е трудно да си представят такова съчетание, но щом поставяме този въпрос, вече е намерен положителен отговор и пример.

Дава го Българският център за нестопанско право (БЦНП). Активистите на организацията заедно със свои партньори и съмишленици организират второто издание на "Граждански будилник".

В Центъра за съвременни изкуства "Топлоцентрала" тази неделя от 14:00 часа ще се проведе (до 22:00) творчески фестивал, на който участниците ще се забавляват, пеят, танцуват, без да забравят по-сериозните и важни въпроси, свързани с каузите, заедността, солидарността, социалната ангажираност, креативността в полза на другите.

В студиото на Радио София с подробности от фестивалната програма гостуваха Айлин Юмерова - програмен директор на БЦНП, Деян Петров-Дицата - перкусионист, един от създателите на „Yambadon“, водещ на работилница по ритъм.

"За да сме пълноценни в живота и като граждани, за да упражняваме правата си, наистина е важно да ги познаваме. Така ще имаме свободата да бъдем себе си и да помагаме на другите около нас. Смислените каузи ни водят напред", отбеляза Айлин Юмерова.

Тя поясни, че тази година в петото издание на конкурса за социално ангажирано изкуство "Граждански будилник" са провокирали артисти, писатели, фотографи да споделят гледните си точки за смисъла и значението на правото да се сдружаваме, да бъдем граждански активни.

Деян Петров-Дицата разказа, че е осъзнал важността на общността още по време на следването си по социология.

"През сдружаване и общност могат да се случват хубави конструктивни за обществото идеи. Това потвърдих и когато работих като учител в Самоков", допълни Дицата.

Айлин Юмерова, Деян Петров-Дицата и Ива Дойчинова

В 8-те часа на фестивалния ден са предвидени музикални и танцови работилници, творчески занимания по рисуване, по фотография, гражданско-образователни игри.

Преди да пеят Керана и космонавтите и "Cool Den", от 19:00 ч. ще се проведе церемонията по награждаване на авторите в конкурса „Граждански будилник“ vol.5.

"Думата "граждански" ми е много скъпа. Демокрацията е крехко нещо. Има два стълба, които я крепят – независимият съд и независимите медии. У нас тяхното състояние е незавидно. Гражданското общество остава последната гаранция за наличието на демокрация – каза пред Радио София писателката и публицист Веселина Седларска, член на журито. – Гражданският будилник тик-така. На едни казва: късно е. На други: време е."

Тя изтъкна искреността в текстовете, дори и произлезли от неопитни пера. Описаните не теоретични постановки, а конкретните случки.

"Имаше и социална поезия. Този конкурс ми върна вярата в младите", допълни Седларска.

В разговора се включи и Денислав Стойчев, един от победителите миналата година в категория фотография. Той и тази година участва – със серия снимки от Център за украински бежанци във Варна.

Чуйте целия разговор на Ива Дойчинова.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50