Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Променя ли 21 век възприятията ни за сексуалността?

Снимка: фейсбук

"Как се променя отношението към сексуалността през 21 век; променените табута; отношение към новите сексуалности;" - това е темата на семинара "Сексуалността и психоанализатана ХХI век" с Андреас Хамбургер и Вивиан Праматароф. Той ще се проведе на 18 юни 2022 г. от 10:00 до 13:45 ч. Модератор на събитието е д-р Светлозар Василев, психоаналитик, който разказа повече подробности пред Радио София.

"Нашето дружество по психоанализа в България се опитва да бъде в крак с темите на нашето общество. Една от големите теми е свързана с противоречивото отношение към сексуалността, агресията и разрушителността, които са особено актуални последните дни", каза д-р Василев.

Той допълни, че векове наред сексуалността е била отричана, демонизирана, била е разглеждана като нещо, което е неприлично, неморално и се прави на тъмно. Последните 150 години има няколко големи скока, за които  е допринесла психоанализата. Специалистът посочи Древна Гърция, където за любовта е имало няколко думи и каза, че през последните векове има много неща, които настройват общностите към сексуалността по негативен начин.

"Самият Фройд е бил презиран за това, че открива в несъзнаваната част на психиката сексуални желания към родителите. Нещо, което формира личността най-вече чрез цивилизоването на тези желания. Чрез това, че ние ги изтласкваме и сублимираме", отбеляза д-р Василев и допълни, че допреди 40 години хомосексуализмът е бил криминализиран и считан за психично разстройство.

"Става дума за различни аспекти на нашата човешка природа. И ако човек е преминал адекватно през фазите на психичното развитие, изборът му на сексуален обект е вече въпрос на негов личен избор и на едни зрели, балансирани хармонични отношения. Тоест, въпросът не е с какъв вид партньори, като пол имаш интимни отношения, въпросът е, какви са тези отношения. Дали те са основани на любов и обич, които са зрели любов и обич, или са инфантилни и незрели, основаващи се на разрушителност, на нападение, на обиди, унижение и подобен вид отношения между хората", подчерта д-р Василев.

Той сподели, че сексуалността се използва много често за политически цели, понеже една част от политическата професионална общност е също толкова незряла, разрушителна и конкурентна по един злокачествен начин, колкото са били и хората, които са обявявали Фройд за вреден.

"За съжаление в по-голямата част българското общество е едно провинциално общество, което подобно на политиците по-скоро подхожда емоционално и не е в крак с развитието на науките за човека и за човешката сексуалност", заяви д-р Василев.

Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Невена Николова и Данаил Конов

Невена Николова и Данаил Конов пред и зад микрофон

Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..

публикувано на 16.02.25 в 12:00

Кукленият театър бе най-подходящ за мен

Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.

публикувано на 16.02.25 в 11:20
Мирослав Цеков

Нерешените проблеми в младежката политика се превръщат в проблеми на цялото общество

Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..

публикувано на 16.02.25 в 10:38

За пети път "Станция Иновация" в АУБ

Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..

публикувано на 16.02.25 в 10:03
Темз Арабаджиева и Антон Биров

Кажи ми какво четеш за да ти кажа кой си

В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората?  Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..

публикувано на 15.02.25 в 20:00
Борис Илиев

Учениците с удоволствие четат Оруел

Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас?  Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..

публикувано на 15.02.25 в 19:35

Историята оживява - Боян Трайков, предаване първо и второ

Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..

публикувано на 15.02.25 в 16:00