Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каква ще бъде съдбата на Централната софийска баня?

Регионален исторически музей – София
Снимка: Ани Петрова

Мая Шопова и Слава Савова - ръководители на екип "Софийски терми", класирал се на първо място в отворената покана за концепция за Централна минерална баня разказаха подробности пред Радио София за проекта. По думите на арх. Шопова, става въпрос за стратегическо проучване, което предхожда архитектурния конкурс и то изследва потенциала на сградата, а не дава крайно решение.

Концепцията на проекта е банята да бъде термален център, който предлага лечебни и възстановителни процедури и същевременно съжителства с музея. Проектът показва как опазването на една сграда може да стане по различни начини и да се изтъкнат различни исторически моменти.

Относно това, дали е възможно той да се реализира с участието на концесионер, в отворената покана всички концепции предлагат участието на концесионер под някаква форма, като според думите им, тяхното предложение е за участие на 70% концесионер и 30% на общината. Освен това процедурата по възстановяване ще бъде наблюдавана и от граждански орган, който ще контролира.

Забавяне при гласуването в Столичния общински съвет на подготвяния план за банята има, но за сега причината не е известна, като за отговор трябва да бъде потърсен както главния архитект, така и вносителя на предложението, коментира арх. Шопова. "Сградата е паметник на културата от национално значение", изтъкна тя и допълни, че в получено до тях писмо он Националния институт за недвижимо културно наследство се посочва, че план за опазване и управление към момента не е постъпил при тях и няма реална стратегия как да бъде опазена сградата.

Слава Савова сподели, че да се раздели опазването на сградата с архитектурния проект и ремонта не е правилната хронология, защото тези две неща би трябвало да станат едновременно от архитекти, които имат опит в опазване на недвижимо културно наследство. Арх. Шопова каза, че планирането на бъдещето на банята на първо място изисква комплексна експертиза.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велислава Делчева

Велислава Делчева е новият омбудсман на България

Новият омбудсман на България е Велислава Делчева, стана ясно след гласуването в Народното събрание. В подкрепа на кандидатурата ѝ гласуваха 123-ма народни представители, 92-ма бяха "против", а 5 се въздържаха. Делчева беше предложена за поста от ГЕРБ-СДС. “Пред мен стои нелеката задача да оправдая доверието. Поемам огромна отговорност. Дневен ред в..

публикувано на 18.07.25 в 15:44
Георги Заманов

Георги Заманов: Влизането в еврозоната извади и вля над 1 млрд. лева в банковата ни система

След началото на кампанията за разяснения по влизане в еврозоната в българската банкова система са внесени над 1 млрд. лева . Банките у нас бяха сред първите най-готови сектори за приемане на еврото, защото похарчиха милиони и започнаха подготовката още миналата година. "Системите ни работят с много валути, имаме депозити  и кредити в..

публикувано на 18.07.25 в 15:35
Кадър от видеото към новата песен

Гриша Георгиев-Greesh представи новата си авторска песен "Сърф"

Гриша Георгиев-Greesh - добре познат и любим на голяма част от публиката е винаги много деен, атрактивен и забавен. Дойде и в предаването “Добър вечер, София“, за да представи своя соло проект и нова песен. До момента Greesh  участва в групите No More Many More и Portokal , а проекта GREESH, по думите на музиканта е факт вече две..

публикувано на 18.07.25 в 13:52

Седем летни академии помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година

7 летни академии организира фондация "Заедно в час“, които помагат на децата да наваксат пропуски от учебната година и да развиват полезни умения. СТАРТ академиите се провеждат в кв. "Факултета“ в София, кв. "Езерово“ и кв. "Победа“ в Бургас, Шумен, Разград, с. Брестница и с. Ръжена. Лятната академия кв. "Факултета“ се организира за 9-а поредна..

публикувано на 18.07.25 в 13:23

НХГ показва изложбата “Във ваканция… CORPUS EQUORUM” на Лъчезар Бояджиев

Нционалната художествена галерия показва изложбата “Във ваканция… CORPUS EQUORUM” на Лъчезар Бояджиев. Куратори на еспозицията са Овюл Дормушоглу и Джоана Варша.  Лъчезар Бояджиев е международно признат автор за своите критични наблюдения и дисекции на трансформиращата се обществена сфера в България и Югоизточна Европа, особено след 1989 г...

публикувано на 18.07.25 в 11:38

Група, генерирана от изкуствен интелект, събра един милион слушания

Групата Velvet Sundown издават два успешни албума преди да стане ясно, че тяхната музика, снимки и история са създадени от изкуствен интелект. Новината за събраните 1 милион слушания разбунтува духовете в музикалните среди и повдига много въпроси свързани с авторството, автентитността и човешкото начало в изкуството. В същото време Дания е първата..

публикувано на 18.07.25 в 11:05
Паметникът на Васил Левски в Карлово

България отбелязва 188 години от рождението на Васил Левски

България отбелязва 188 години от рождението на Васил Левски. Център на тържествата е родният град на Апостола на свободата – Карлово. Тържествена Света Литургия ще бъде отслужена в храма "Свети Николай". Венци и цветя ще бъдат поднесени на гроба на майката на Левски - Гина Кунчева.  По традиция на площад "Васил Левски" официално..

публикувано на 18.07.25 в 09:08