През последния уикенд – точно седмица след празника на Нови хан, кметът Александър Стоичков и негови съселяни сами преасфалтираха главния път.
Запълнили са стотици дупки по пътя с голяма дълбочина и размери с 4 тона асфалт за 1000 лева. Но проблемите са свързани и с липса на отводняване и маркировка, има прекъсвания на мантинелите.
"Правим го за четвърти път. През ноември протестирахме и тогава от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) обещаха, че ще осигурят финансиране и ще започне незабавен ремонт и запълване на дупките. След няколко месеца се видя, че трябва да викаме неволята. Сами с лични средства трябваше да предприемем мерки за техния път, за който плащаме данъци и винетки", обясни пред Радио София Стоичков.
Сигнали до АПИ са подавани многократно. За пътя от магистрала "Тракия" до село Нови хан е имало проект, но след 10 години вече не е актуален.
В събота, минути след тв репортаж от АПИ са се обадили на кмета и са укорили стореното – било опасно за участващите в ремонта. В Агенцията били решили ремонтът да започне в неделя.
"Само че днес сме вторник, а ремонтни дейности още не са започнали", допълни Стоичков.
Той може да плати глоба, ако му бъде наложена, а хиляди жители на Нови хан го поздравяват за извършеното и са готови да го подкрепят.
Според Богдан Милчев от Института за пътна безопасност, в АПИ не достигат не само средствата за поддръжка и ремонт на пътищата, но и компетентност. Съществуват зависимости.
Освен това този, който дава парите – АПИ, няма доказателства, че у нас се строи некачествено.
Също така, Агенцията няма контрол върху тол-системата. Тя само отчита това, което ѝ се подава от една частна фирма.
Необикновените истории на зоолога Антония Хубанчева с кауза и доза диво вдъхновение в Ratio на 15-ти юли. За едно вълнуващо пътешествие през амазонските джунгли, из Карибите към сензорния свят на прилепите и обратно в сърцето на София - за всичко това разказа в предаването “Радиокафе” зоологът Антония Хубанчева . “Джунгли, скакалци и твърдоглави..
Много от нас не понасят температури над 35 градуса, но е лято и е юли, така че е в реда на нещата времето да е горещо. Въпросът е как да се спасим от жегите , особено по пладне, когато температурите са в своя пик. Единият вариант е да стоим в затворено помещение с климатик. Но това е много по-нездравословно, отколкото да отидем в парка..
От тази нощ двата терминала на Летище "Васил Левски" в София ще бъдат обслужвани от автобус от мрежата на градския транспорт, припомнят от аеропорта. В края на юни Столичният общински съвет гласува предложението с цел подобряване достъпа и облекчаване на придвижването на хилядите пътници и служители в района. Маршрутът на нощната линия N4..
Община Своге работи върху частични проблеми с безводието по време на летните месеци. В някои населени места е въведен воден режим. За момента не е засечено замърсяване на водата. Кметът Емил Иванов е издал заповед в началото на юли, с която във връзка с достигане на експлоатационния минимум на някои водоизточници, се забранява..
След трагичният случай с двама загинали на АМ “Тракия” от 13 юли, от днес официално толкамерите ще засичат нарушителите в аварийните ленти по магистралите. Първите санкционирани ще получат още днес фишовете си по електронен път. Тол камерите ще заснемат нарушителите от няколко ъгъла – отпред, отзад и в панорама, а снимките се изпращат до МВР, където ще..
Надявам се на споразумение и да не се стигне до ефективни стачни действия, включително и спиране участие в потушаване на пожари. Това заяви пред БНР-Радио София и на път за среща с министъра на земеделието Георги Тахов Константин Чолаков, председател на Федерацията на синдикалните организации в горското стопанство и дървопреработващата..
Проектът “Богини на водата“ в Банкя е арт платформа за изява на идентичността, таланта и емоциите на младите хора, с няколко творчески ателиета и музикално-танцов спектакъл, с представления, които ще се проведат на 25-ти и 27-ми юли. “Избрахме темата “Богини на водата”, защото символ на гр. Банкя е минералната вода и водата като стихия като магия, която..