Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пета година правят филм за "музика от крайните квартали"

Първата рап песен е записана в студиото на "Нова генерация", Митко Воев свирил на бас, разказа Васко Теслата

Васил Николов-Теслата говори за рапа и за филма за българския хип-хоп

Историята за създаването и възхода на българската хип-хоп култура и сцена се снима вече пета година под заглавие "Музика от крайните квартали".

Повече от 3 десетилетия след зараждането на рап движението в България – още от края на 80-те години през "комунизма", творческият екип връща времето и среща публиката с десетки артисти, продуценти, журналисти и собственици на медии, които са споделили над 5000 минути невероятни истории за зараждането на тази култура. За първия подобен филм у нас в студиото на Радио София разказа един от пионерите на хип-хопа в България - Васил Николов, известен и като Васко Теслата.

Той беше сред първите автори и изпълнители, а през последните години подпомага и продуцира млади таланти в любимия жанр.

"Обикновено такива филми са правят с 8-10 интервюта. Нашата продукция е с 54 и сигурно ще стават още повече. Някои от фигурите от 20 години не са заставали пред камера, включително и първият бийт-боксер. Освен в София, Пловдив, Варна и Бургас, снимали сме и в Чикаго, Ню Йорк и Лондон."

Целта на проекта е да се покаже специфичното за зараждането и утвърждаването на този тип култура в българските условия.

По думите на Васко Теслата у нас това е ставало по коренно различен начин от всичко, което се е случвало по света.

"Българският хип-хоп не е американски, но преведен на нашия език. Това е отделен стил в музиката - изтъкна гостът. - Нашите изпълнители и групи нямат аналог в други страни... Хип-хопът е уличният CNN."

Първата хитова рап песен е "Нормалните не оцеляват" на групата "AVI MC", припомни Васко. Навремето тя оглавила българската класация, измествайки дори Дони и Момчил, клипът към нея е първият от България, излъчен по MTV.

"След "Нормалните не оцеляват" спряха да ни казват, че не пеем, а хората научиха какво е рап", спомни си с удоволствие Теслата, основна фигура в групата.

По думите му и в момента, независимо дали и колко хип-хопът се пуска по медиите, 80% от новата музикална продукция у нас е в тази стилистика.

Той спомена и 4-те елемента на хип-хоп културата – МС-тата (рапърите), диджеите (продуцентите), брейк танците и графитите.

В България тези елементи дойдоха по различно време. Кога и как – и това ще научим от филма "Музика от крайните квартали".

Чуйте целия разговор.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета от с. Драгушиново

Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..

публикувано на 28.05.25 в 17:35
Снежина Богданова и Радосвет Кукудов

Ученически перкусионен ансамбъл "Ритъм“ с концерт в Първо студио на БНР

За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..

публикувано на 28.05.25 в 16:25

Лекарства в интернет: Медикаментите с рецепта могат да се продават единствено в аптеките!

Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..

публикувано на 28.05.25 в 16:25
Канина Крисалис (вдясно) с една от първите читателки

Канина Крисалис дебютира с романа си "Нектар"

Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..

публикувано на 28.05.25 в 15:26

Проектът "Джаз за деца" ще отбележи 15 години от създаването си

15 години отбелязва проектът "Джаз за деца" , разказа  джазменът Венци Благоев, който е част от Бигбенда на Българското национално радио. "За нас е много важно да създаваме сцени, а защо не и нова джазова столица - коментира музикантът. -  През тези 15 години показваме на деца и родители, че джазът не е нещо много сложно, поне в..

публикувано на 28.05.25 в 14:20

Евгени Серафимов и Бистра Писанчева съчетават несъвместимо и контрастно в своя изложба

В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..

публикувано на 28.05.25 в 13:08