Историята за създаването и възхода на българската хип-хоп култура и сцена се снима вече пета година под заглавие "Музика от крайните квартали".
Повече от 3 десетилетия след зараждането на рап движението в България – още от края на 80-те години през "комунизма", творческият екип връща времето и среща публиката с десетки артисти, продуценти, журналисти и собственици на медии, които са споделили над 5000 минути невероятни истории за зараждането на тази култура. За първия подобен филм у нас в студиото на Радио София разказа един от пионерите на хип-хопа в България - Васил Николов, известен и като Васко Теслата.
Той беше сред първите автори и изпълнители, а през последните години подпомага и продуцира млади таланти в любимия жанр.
"Обикновено такива филми са правят с 8-10 интервюта. Нашата продукция е с 54 и сигурно ще стават още повече. Някои от фигурите от 20 години не са заставали пред камера, включително и първият бийт-боксер. Освен в София, Пловдив, Варна и Бургас, снимали сме и в Чикаго, Ню Йорк и Лондон."
Целта на проекта е да се покаже специфичното за зараждането и утвърждаването на този тип култура в българските условия.
По думите на Васко Теслата у нас това е ставало по коренно различен начин от всичко, което се е случвало по света.
"Българският хип-хоп не е американски, но преведен на нашия език. Това е отделен стил в музиката - изтъкна гостът. - Нашите изпълнители и групи нямат аналог в други страни... Хип-хопът е уличният CNN."
Първата хитова рап песен е "Нормалните не оцеляват" на групата "AVI MC", припомни Васко. Навремето тя оглавила българската класация, измествайки дори Дони и Момчил, клипът към нея е първият от България, излъчен по MTV.
"След "Нормалните не оцеляват" спряха да ни казват, че не пеем, а хората научиха какво е рап", спомни си с удоволствие Теслата, основна фигура в групата.
По думите му и в момента, независимо дали и колко хип-хопът се пуска по медиите, 80% от новата музикална продукция у нас е в тази стилистика.
Той спомена и 4-те елемента на хип-хоп културата – МС-тата (рапърите), диджеите (продуцентите), брейк танците и графитите.
В България тези елементи дойдоха по различно време. Кога и как – и това ще научим от филма "Музика от крайните квартали".
Чуйте целия разговор.Вълна от състрадание отприщи загубата на живота на трите щъркелчета на най-известната щъркелова двойка у нас - Драго и Драга от с. Драгушиново. Изминалите дни, в които се наблюдаваха обилни валежи и ниски температури, доведоха до смъртта на малките. От Българското дружество за защита на птиците посочиха, че все още има малка вероятност..
За талантливите деца, които свирят на ударни инструменти, разказаха техните преподаватели Радосвет Кукудов и Снежина Богданова в предаването “Радиокафе“. Перкусионен ансамбъл “Ритъм“ е създаден от Радосвет и Снежина, от деца, възпитаници на Музикално училище “Любомир Пипков“ в София. Те са участвали в множество продукции на..
Само с няколко клика в интернет можем да се сдобием с лекарства от различни сайтове или страници в социалните мрежи за продажба на вносни лекарства, най-често от Турция. Описанието приканва клиентите с фрази като "По-ефективни и евтини лекарствени продукти“ или пък "По-достъпни цени на широка гама от лекарствени продукти“. Споменава се, че не..
Канина Крисалис е завършила Американския университет и интензивна програма по творческо писане в Университета в Бостън. Точно това я кара да напише дебютния си роман "Нектар" на английски. "Като започнах да пиша, аз въобще не мислех за момента с публикуването. И тъй като съм учила в Щатите творческо писане, просто така ми идва писането", разказва..
15 години отбелязва проектът "Джаз за деца" , разказа джазменът Венци Благоев, който е част от Бигбенда на Българското национално радио. "За нас е много важно да създаваме сцени, а защо не и нова джазова столица - коментира музикантът. - През тези 15 години показваме на деца и родители, че джазът не е нещо много сложно, поне в..
В предаването "Радиокафе" представяме пореден проект на Евгени Серафимов, този път съвместно с Бистра Писанчева, озаглавен "Биволи и дантели" , който ще бъде представен на фестивала на дантелата. Евгени Серафимов е познат на широката публика с трансформациите, които прави в градската среда на Кюстендил, със своята школа "Новите майстори",..