Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И учениците страдат от "бърнаут"

Снимка: Радио София

Какво е "бърнаут" при учениците? По темата за емоционалното претоварване говориха един от агентите на Радио София Деян Янков от НЧ "Тротоара 2020", който е направил видео, в което се разглежда проблема, както и Нели Цветкова – училищен психолог и фамилен терапевт. Също така в дискусията взеха участие и ученици от спортно училище "Дръстър" в Силистра.

Сблъсквал се в живота си в личен и професионален план с "прегарянето" или "бърнаута", Янков сподели: "Както физически се уморяваш и вече не можеш да свършиш нищо, така и мозъкът ти не е безкрайна чаша. В един момент се препълва, и като се препълни всичко блокира и всичко приключва откъм емоции и чувства", поясни той.

Психологът Нели Цветкова допълни, че като цяло думата "стрес" се използва безразборно в обществото и винаги е с негативна конотация. "Стресът е един много полезен механизъм за да можем, когато имаме дадена задача да се мобилизираме и да я свършим", каза тя и отбеляза, че креативния стрес е такъв в определени нива и той е нещо, без което не можем и всъщност е полезно.

"Това, което обаче се случва в модерното общество е, че ние непрекъснато сме в този цикъл на стрес до тази пикова му точка. В момента, в който приключим нещо, веднага преминаваме на друга задача и това натрупване, всъщност не позволява на нашия организъм да се успокои и да премине след това", отбеляза специалистът и посочи симптомите на стрес - безсъние, нарушен апетит, раздразнителност.

Относно претовареността при учениците, Цветкова каза, че възрастните са много фокусирани върху резултата, без да си дават сметка, че също така трябва децата да бъдат насърчавани да си почиват, да се забавляват, да са в добро настроение и колкото по-рядко чуват тези послания, толкова повече губят мотивация.

Янков сподели опита си с различни училища, тъй като в НЧ "Тротоара 2020" работи с младежи от всякакви социални групи. Той подчерта, че "бърнаутът" го има навсякъде, но той е повече в елитните гимназии заради комбинацията от високи очаквания, както на хората, така и на самите ученици. Психологът Нели Цветкова допълни, че всеки трябва да отдели време за разбере какво означава почивката лично за него.

На 24 юни 2022 г. ще се състои една инициатива "Добрите практики на фокус". Училища от цялата страна ще споделят интересни примери за ангажиране на учениците, за повишаване на тяхното благосъстоянието, развиване на самоинициативност и постигане на академичен напредък. Предвидени са още практически работилници, водени от самите училища, а една от практиките е "Борба със стреса".

Възпитаниците на спортно училище "Дръстър" в Силистра Стоян, Волен и Дарен споделиха подробности за добрите практики. По думите им, стресът е навсякъде около нас и той се предизвиква от всяка нова и непозната ситуация. Преподавателите им предлагат диалог с учениците за да видят какво е тяхното мнение за предпочитаните дейности. Освен това провежда т. нар. "емоциометър", който е всеки ученик да избере картинка, с която да изрази своите емоции преди започване на час. Освен това те работят по много проекти, като здравословно хранене, дишане, арттерапия и др.

Цветкова поясни, че емоциометърът е много важен както за учениците, така и за самите учители, защото по този начин те разбират състоянието на децата. Дишането, по думите й, също е от значение, тъй като вдишването активира симпатиковата нервна система, която ни дава енергия, а издишването - парасимпатиковата, което прави точно обратното, успокоява и забавя темпото. А относно изкуството в арттерапията тя каза, че то помага на хората да започнат да разбират себе си.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Питбулите не бива да се пускат свободно. /Снимката е илюстративна

Столичен инспекторат: Предприети са мерки по сигнала за питбула в "Люлин 4"

След подаден сигнал от жалбоподателката за инцидент с питбул без намордник и повод , който нападнал момиче и кучето ѝ във вход на блок в  "Люлин 4" , от Столичния инспекторат съобщават, че са предприети мерки. Изпратени са данните за удостоверяване на стопанина на агресивното куче като след това ще му бъде съставен акт. Инспекторите..

публикувано на 28.07.25 в 18:07
Язовир „Искър“

Три приятни в жегите места, където има какво да правите (недалеч от София)

В летните жеги нищо не дава повече хлад и свежест от водата. Затова и днешното предложение за разходка на Мария Бояджиева е за  три водоема близо до София . Първото предложение е само на час път с кола от столицата и на 16 километра от Самоков. Това е язовир „Алино“. Мястото е приятно за разходка, риболов, пикник и отдих. Водоемът се намира на края..

публикувано на 28.07.25 в 16:37
Д-р Надя Дзелепи и д-р Анна Кирова

Младите д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи от НКБ взеха с успех европейски изпит

Младите специалисти д-р Анна Кирова и д-р Надя Дзелепи преминаха успешно Европейския изпит по кардиология, съобщиха от Националната кардиологична болница (НКБ), където лекарките работят. Изпитът се провежда от Европейското дружество по кардиология (ESC), като България е пълноправен участник в инициативата от 2021 г. "Тази диплома по..

публикувано на 28.07.25 в 15:35

Туристическият гаранционен фонд ще осигури сигурност за оператори и клиенти

След като от 10-15 години се говори за създаването на гаранционен фонд в областта на туризма, преди броени дни от ресорното министерство внесоха в Народното събрание законопроект за изменение и допълнение на Закона за туризма. Целта на предвиждания Туристически гаранционен фонд е да се гарантират правата на потребителите на услуги в този..

публикувано на 28.07.25 в 14:45
Константин и Сана Драгови

Шри Шри Рави Шанкар ще потопи 8000 българи в "Блаженство сред хаoса"

Константин и Сана Драгови са инструктори във фондация "Изкуството да живееш". Те са двойка както в живота, така и в работата си. Занимават се с йога и медитация. В началото на август организират няколко събития с Гурудев Шри Шри Рави Шанкар . Темата на трите просветляващи вечери в три града в България е " Блаженство сред хаoса ". "Какво е..

публикувано на 28.07.25 в 13:17

Картини от Кристо, Вешин и Нерон - в "летните акценти" на галерия "Нюанс"

Творба от ранния период на световноизвестния художник Христо Явашев-Кристо, създадена в началото на 50-те години на XX век, е част от изложбата с произведения на значими творци от XIX, XX и XXI век, подредена в галерия "Нюанс" до 7 септември. Експозицията е под надслов "Летни акценти 2025 - живопис и рисунка" и в нея могат да се видят..

публикувано на 28.07.25 в 12:26
Снимки: den.fm

Какво разказват "Документалистите" под заглавието "Пиявици и рози"?

Истината в цифри изглежда така: над 53 000 сигнала за домашно насилие само през 2024 г. Над 105 жени убити от партньори или членове на семейството им в последните 5 години. Тази истина е провокацията, заради която журналистът Димитър Панайотов и фотографът Александър Николов изминават стотици километри, за да съберат реални истории на..

публикувано на 28.07.25 в 11:13