Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отразяват ли се събитията в страната на икономическия живот?

Петър Ганев
Снимка: БГНЕС

За случващото се в страната, както и отразява ли се то на икономическия растеж и покачва ли се дългът, пред Радио София говори Петър Ганев от Институт за пазарна икономика. По думите му, вотът на недоверие и подадената оставка ще се отразят на икономическия живот, още-повече, че това не е обичайно падане на правителство и сме в неяснота дали ще има правителство и при нови избори.

Той посочи 2013-2014 г., когато е имало подобна политическа нестабилност:

"Тогава имахме два, макар не поредни служебни кабинета, но в сравнително малък период. Тогава фалира една от най-големите банки, четвъртата най-голяма - КТБ, тоест директна връзка имаше между политическа нестабилност и икономика. И също през 2021 г., когато отново Европа растеше по-бързо от България и отново това е годината, когато имаше поредни избори, през по-голямата част от годината нямаше работещ парламент, общо-взето направиха тогава една актуализация на бюджета, малко сходно с това, което в момента се случва".

Той сподели, че държавният дълг остава нисък, в рамките на 25-30 пункта от БВП и варира през годините, и затова управляващите казват, че той е по-нисък отколкото в началото на годината, тъй като сме изплатили падеж по част от външния дълг, а бюджетът все-още има излишък.

"Тази връзка наистина трябва да се разбира много по-ясно, тъй като много често се критикува дългът, но по-лесно се приема дефицитът. А когато имаш дефицит, това е неизбежно, вдига и нивото на публичния дълг", коментира Ганев.

По отношение на това, че от 2009 г. сме в процес на догонване на страните от ЕС, той каза, че в историята си най-много сме достигали 60-65% в зависимост от оценките, но в момента сме на 55-56% от средното ниво и се намираме на етап, в който сме близо до върха на това, което обикновено сме стигали.

Ганев сподели, че тези проценти можем да ги прескочим, ако се избере стабилно правителство, което да работи в тази посока, но основният проблем е високото ниво на инфлация. Освен това отбеляза, че ясен отговор на въпроса как света излиза от високите нива на инфлация няма, но един от историческите изходи е, като се мине през рецесия.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Захов (вляво) и помагачите на курбана

Традиции има за всеки ден

Гостуваме на празника на софийския квартал Ботунец. В началото с нас е  Анета Кокоева - главен експерт в кметство Ботунец: "Отбелязохме 100 години на читалището, но нямаме сграда. Имало е културен дом за Кремиковци, пионерски дом. В читалището е имало духова група и певческа група, но за съжаление бабите си отиват една по една. Успяхме да..

публикувано на 23.06.24 в 10:31

Пианистката Даниела Минева - за съвременната музика с любов

В рецитала си тази вечер тя свири и цикъл етюди от Александра Фол Тази вечер в рамките на фестивала „Софийски музикални седмици“ предстои изключително интересен клавирен рецитал на пианистката Даниела Минева, представящ автори като Оливие Месиен, Джонатан Харви, София Губайдулина и българската композиторка (и пианистка, и органистка)..

публикувано на 22.06.24 в 16:40
Лука Касъров

Историята оживява - Енциклопедистът Лука Касъров

Днес отиваме в Копривщица - възрожденското градче, дало и даващо на България светли умове и смели сърца.  Поводът е 170 години от рождението на автора на първата българска съвременна енциклопедия. Той се казва Лука Касъров. Разказите за неговите живот и дело са на екскурзоводите в Дирекция “Музеи” - град Копривщица. Ще чуете представяне на..

публикувано на 22.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Кварталът на артистите

Никол Вълчева е PR експерт в областта на театъра и съавтор на книгата “Бохемска София - истории от жълтите павета”: "."Кварталът на артистите е бил свидетел на живота на много артисти, но и писатели. Спираме се пред домовете на някои от актьорите от първата трупа на Народния театър. Голяма част от домовете са на артисти, които получават от държавата..

публикувано на 22.06.24 в 15:00
Елена Доксова-Рикарди

Адресите на любовта - Елена Доскова-Рикарди

Сопраното е първата българка, пяла с договор в Ла Скала Гласът на Елена Доксова-Рикарди “блести като острие на нож или гали като зефир”, според думите на критиците. Заради цветистата фраза, ясната дикция и огнения темперамент, прочутият диригент Артуро Тосканини настоява тя да бъде назначена в миланската Ла Скала. Годината е 1928. с договора,..

публикувано на 22.06.24 в 14:00

Съвсем различно преживяване

Лора Декова е създател на фестивала "На брега":  "Доста от прожекциите ни са на филми с екологическа насоченост. Но не са документални филми, които се гледат по телевизора. Прожекциите ни на Конна база Войнеговци почнаха от миналата година. Винаги е пълно, магическо е някакси.  Филмите създават много добро настроение, подбрани са за добър завършек на..

публикувано на 22.06.24 в 11:18
 Дима Настева, Иван Карастоянов, Диан Ставрев (вдясно)

Да бъдеш ясен и за незрящите

Дима Настева и Иван Карастоянов от Комиксилница (комикси за незрящи) говорят за адаптираните филми за незрящи. Третият гост е актьорът в тях Диан Ставрев: "След комиксите решихме да адаптираме и филми (Дима). Днес е премиерната прожекция. От 2017 досега са адаптирани 16 филма по европейска програма. Времеемко е, но не е трудно. Времето на филма,..

публикувано на 22.06.24 в 11:03