Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Художникът Андрей Палвал с първа изложба у нас

Снимка: fb/Къщата на София

"Къщата на София" представя първата изложба на украинския стрийт арт художник Андрей Палвал в България "Птиците", с вернисаж от 17.00 до 20.00 часа. Повече подробности за събитието разказа пред Радио София Дина Темелкова, арт мениджър на "Къщата на София".

Тя сподели, че след започване на войната в Украйна са стартирали една инициатива, наречена "Добротворчество" и всяка седмица в четвъртък и петък в следобедните часове изцяло на доброволчески начала се подкрепят около 50 деца и техните семейства, които са избягали от войната. Едно от заниманията на децата е с арт терапия с музика, рисуване, театър, карнавали и др.

"Андрей беше единственият татко, който се появи още на първото събитие организирано за тези дечица. Той е в България, защото се оказа, че е баща на три деца и се оказа, че когато си многодетен баща имаш право да напуснеш страната без да подлежиш на мобилизация", сподели Темелкова.

Андрей Палвал е графити артист и рисува основно сгради, като негови творби има в различни градове по света. Той е автор и на няколко графита и в България, един от които на Левски.

"Ние го свързахме с известния артист Насимо (Nasimo). Той много хареса работите на Андрей и веднага го покани да му помогне за негов проект в гр. Брезник на една голяма училищна стена", каза Темелкова и допълни, че Палвал се е включил в голям графити фестивал на Централна гара.

Орнитолог по образование, Палвал е изобразил в своята изложба птици, в чиито поглед се усеща страх, агресия и ужас, предавайки чрез тях своите лични преживявания. На експозицията освен картини на украинския артист ще бъдат показани и рисунки на деца на възраст от 10 до 12 години.

"В началото, когато започнаха да идват децата, те рисуваха танкове, войници в кръв, но сега картините, които рисуват са усмихнати и слънчеви", каза Темелкова. Тя допълни, че детската изложба е с благотворителна цел, докато изложбата на Палвал е за подкрепа на неговото семейство, тъй като той няма други доходи.

Темелкова отбеляза, че изложбата е насочена към всички хора, които имат отношение към красивото, към изкуството и които искат да живеят в един по-добър свят.

Повече подробности за можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Най-голямото събитие за иновации в роботиката и автономните технологии се завръща с ново издание

"Създадено в България, признато по света!“ е мотото на най-голямото събитие за иновации в роботиката и автономните технологии у нас. То ще се проведе на 11 септември 2025 г., в София тех парк - зала "Джон Атанасов". Robotics Strategy Forum е едно от най-посещаваните технологични събития в България, което се провежда 5 поредни години. На едно..

публикувано на 08.09.25 в 11:33

Православната църква чества празника Рождество Богородично

На 8 септември Православната църква чества празника Рождество на Пресвета Богородица, известен в народната традиция като Малка Богородица. Според българските традиции Рождество на Дева Мария е празник, на който се почитат жените и майките.  Това е един от Богородичните празници в православния календар през годината заедно с Въведение (21 ноември),..

публикувано на 08.09.25 в 09:54

Лятото продължава, с температура в София около 29°

Днес ще е предимно слънчево с временни увеличения на облачността. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще са между 28° и 33°, в София - около 29°. В планините ще бъде предимно слънчево с временни увеличения на облачността, но само на изолирани места в Рила и Пирин ще превали. Ще духа умерен..

публикувано на 08.09.25 в 06:35
С адв. Елиза Николова

Поморие - столицата на медиацията на България

С адв. Елиза Николова – председател на Професионалната асоциация на медиаторите говорим за темите в Лятната школа по медиация, която се открива на 8 септември в Поморие: "Школата стартира в 2016-7, стартира с международни лектори. След пандемията решихме да сменим формата, който се хареса на хората. Без излишна скромност, мога да кажа, че Поморие е..

публикувано на 07.09.25 в 11:43
Пленерът в Поморие

Кауза и цел

Милчо Талев е председател на Народно читалище "Просвета 1888" в Поморие и директор на художествената галерия там: "Каквото правим е кауза и цел. От миналата година започна Фестивал на занаятите. Децата е хубаво да видят как се зараждат те. А пленерът ни е над 20 години. Започна като живопис, после се включи и скулптура. Произведенията остават тук и..

публикувано на 07.09.25 в 11:26
С кмета Иван Алексиев

Поморие е благословен град

Радиокафе гостува на община Поморие в съвместно предаване на Радио София и Радио Бургас. В Поморие все още има много туристи. Затова и с кмета Иван Алексиев г оворим за развитието на града като атрактивна туристическа дестинация: "Поморие е много хубав, интересен град. Запазва своя чар. Създаваме спокойствие, духовен град сме. Историите,..

публикувано на 07.09.25 в 10:52
Иляна Мирчева

Усилията не спират

„Отново на училище“ - кампания на Фондация „Запази Доброто“ за набиране на учебни пособия, които да подпомогнат децата лишени от родителски грижи в КСУДУ гр. Мездра и децата от ЦОП гр. Роман.  Слушаме  Иляна Мирчева от Фондация „Запази Доброто“: "Това са деца, на които няма кой да даде тласък в живота. Благодарение на дарителите ни сме им..

публикувано на 06.09.25 в 12:00