Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Катерина Любенова - възпитаничка на Френска езикова гимназия

На прага на живота и мечтите

18-годишната Катерина Любенова е възпитаничка на Френската езикова гимназия в София.

Неотдавна завърши средното си образование и вече изпитва първите трепети на вълнение от всичко ново, което ѝ предстои.
Изборът ѝ да учи във Девета френска гимназия не е случаен - майка ѝ е преподавател по френски език и както казва самата Катерина „Аз съм закърмена с френския.“

Френският език е труден, но не е невъзможно да се научи, разказва Катерина. Тя разкри,че във Френската гимназия, където са преминали 5 съзнателни години от ученическия ѝ живот, има голяма приемственост между различните випуски и всички са като част от едно голямо семейство.

„Всеки един момент с класа ми, с приятелите ми е паметен, ще ги запомня като най-хубавите пет години в живота ми“, сподели младото момиче.

В ефира Катерина разказа за ученическото ѝ пътуване до Мароко.

„Беше незабравимо преживяване, срещнах много хора. Опознах местните култури, традиции, които имат много допирни точки с нашите български традиции. Беше магично – това е думата с която мога да опиша пътуването си до Мароко.“

Освен танците, какви други хобита има един млад човек?

„Хобитата на един млад човек са необятни. Аз обичам да чета, занимавах се и с театър във трупата на Френската гимназия. Обичам да ходя на представления – на опера, оперети, балет, но танците са може би най-голямата ми страст“, разказа още тя.

За формацията, с която танцува, Катерина спомена, че заедно правят от всичко по много. Самата тя не се вписва в общоизвестните стереотипи за младите хора днес, а напротив, нейните връстници, с които тя общува, са хора с мечти, готови на всичко за да ги превърнат в реалност.

- Кога точно се породи интерес към Изтока в теб?

„Осъзнах го в пети или шести клас, в един час по история, когато обсъждахме малко по-задълбочено традициите и обичаите на мюсюлманите“, посочи Катерина.

- Как ще запомниш Деня на завършването?

"Беше като приказка, радвахме се един на друг взаимно, всички с костюми, с рокли, кой от кой по-хубав…"

- Как успяваш да постигнеш баланс, между забавлението и другите важни неща?

"Балансът е нещо много трудно. Може би от една страна възпитанието ми допринася, тъй като съм възпитавана в ценности, които смятам, че не мога да загърбя с лека ръка - смята Катерина. - Някой път щастието и забавлението е за сметка на учението, но в повечето случаи е обратното.“

Според нея всяко едно усилие си заслужава, защото "благодарение на жертвите и усилията съм това, което съм". 

И допълва:
„Очаквам бъдещето ми да бъде приключенско. Знам, че нещата няма да бъдат лесни. Избрала съм да кандидатствам в чужбина.
Готова съм да приема предизвикателствата с отворени шепи."

Мечтата ѝ е да се занимава с дипломация и различни култури.
На добър път!

За  непознатото което предстои, за мотивите на Катерина Любенова да учи във Франция, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50