В България вече има доста хора и частни компании, които се занимават с анализ на дезинформацията, най-вече от технологична гледна точка. Една от водещите ни компании е сред световните лидери в сферата на семантичния анализ, съобщи пред Радио София Тодор Галев, директор по научна дейност в "Център за изследване на демокрацията".
Той е сред панелистите на конференцията "Технологии срещу дезинформацията", която ще се проведе на 5 юли в Resonator Co-Innovation Hub (ул. "20ти април" №13).
В технологичната сесия на форума ще бъде разгледана ролята на технологиите в борбата с дезинформацията и пропагандата, а в практическата сесия - предизвикателства пред информационните специалисти при проверка на фактологията на данните.
Ще бъде обсъдена ролята на изкуствения интелект и машинното обучение в откриването на невярна информация.
"Защо в темата присъстват технологиите? Защото благодарение на нея може да се проследява и анализира дезинформацията, както и да се предприемат мерки срещу нея. Има специфични платформи и софтуер", каза Галев (▲) и посочи, че българското население е особено податливо на дезинформация. У нас такава тя е главно прокремълска. Ако преди 4 години около 30% от населението в България се е информирало от социалните медии, то сега (според изследване на института на "Райтерс" за 2021 г.) този процент е над 70.
Част от този феномен и рисковете се обясняват с липсата на медийна грамотност, както и склонността към доверяване в конспиративни теории.
Чуйте целия разговор на Лъчезар Христов.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..
Напълно нормална е зачестилата висока сеизмична активност в Аляска, Камчатка и Гърция и няма повод за притеснение. Това обясни в ефира на “Радиокафе” сеизмологът Пламена Райкова . “Не можем да говорим за свръх сеизмична дейност, а областите, където са регистрирани земетресенията са силно сеизмични райони. Особено региона на Аляска, Камчатка - това са..