Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как може да спре войната по пътищата?

Богдан Милчев
Снимка: БГНЕС

Поредният жесток пътен инцидент в София ни накара да се замислим за пътната безопасност и дали тя е мисия невъзможна. По темата пред Радио София говори инж. Богдан Милчев, директор на Института за пътна безопасност. Той коментира, че никой не взема отношение по въпроса за конкретните мерки, които трябва да се вземат от държавата за спиране на войната по пътищата.

"Тези конкретни спешни мерки трябва да ги вземат държавните институции, защото те разполагат с норматива и ресурса. Ние, хората потребителите, шофьорите сме едни изпълнители. Ние просто правим това, което ни се позволява и което ни дават да правим на пътя. Ние не сме по-различни. Всичките тези шофьори, когато отидат в друга държава се държат по различен начин", подчерта инж. Милчев.

Той допълни, че такива инциденти ще продължава да има, защото тези, които създават политиката в безопасността не търсят решенията. Освен това каза, че контролът трябва да бъде съобразен с риска:

"И съобразно този риск да предприемем действия. Да го управляваме и да го намаляваме. Това означава физически контрол, колко и какви са нуждите, това се изчислява, това не е на хрумка и на общи приказки. И за това нещо има цяла методология, цяла наука за управлението на този риск".

Инж. Милчев посочи, че през 2020 г. България е била на последно място в ЕС по пътна безопасност, като сме изпреварени от Гърция, която е по средата в класацията. По думите му, за 10 години Гърция е достигнала средни европейски нива, тъй като е въвела три основни правила - ТОЛ системата, чрез която се събират пари за ремонти на пътищата, "бонус-малус" системата, която не позволява на рискови шофьори да сключат гражданска отговорност, както и много тежка административна и наказателна реформа.

"Търсим българско правителство, което е готово да изпълни нашия план за действие, който още първата година ще намали жертвите с 20%. Ако това не се случи, аз лично ще закрия и ще разформировам целия институт, който вече няколко години се превръща в лидер на пътната безопасност в държавата", подчерта инж. Милчев.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кристиян Александров с Шанън Гейе

Кристиян Александров – от Акага до Ванкувър и (на 9 август) в Банско

Кристиян Александров днес е част от музикалната сцена на канадския град Ванкувър, който се намира на едни линия с прочутия си с алтернативните рок банди (и не само) Сиатъл. Но е роден в София. Завършил е Музикалното училище в София с пиано (+перкусии). Там най-добрият му е приятел е друг пианист, Ясен Велчев (Акага и Те). В неговия випуск са „и..

публикувано на 20.07.25 в 19:11

Долината на здравето

Радиокафе днес се излъчва от величествения Костенски водопад . Йордан Ангелов ,   кмет на Община Костенец е пръв наш гост и първите му думи са за проектите, по които работи общината, без да се забравят разбира се, и предизвикателствата и решенията: "Водят ме в Копривщица, Панагюрище, рецитирам за да обича и пази България" (Петър). "Четяхме..

публикувано на 20.07.25 в 12:00

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02