"Кой да има претенцията да събере в една книга при цялата й дебелина всичко и за всекиго? Това е абсурдно и това е всъщност симпатичното предизвикателство, защото първо една книга винаги може впоследствие да бъде дообогатявана и допълвана, и може да послужи като основа да стъпи човек на нея за следващото изследване", сподели Стоянович.
По думите му, в последните десетина години и българската историческа наука, и историческото поумняване на българската обществена среда прави все по-възможно да се гледа по-обективно върху събитията от нашето минало.
"В науката не би трябвало да се вкарва конюнктура. Вкараш ли конюнктура изпадаш до положението на човек, който с пяна на уста седи с някакъв лозунг някъде и иска непременно някой от другата страна да умре", коментира той.
Освен това допълни, че тази поредна негова книга за периода от Освобождението до края на Първата световна война подпомага изкачването на едно следващо стъпало на знания, на една относително обективна картина на епохата, за да направи една рамка на онова, което е постигнато само за 25 години с неволна алюзия и намигане към днешния ден. Той посочи, че за тези 25 години България по онова време приема европейското законодателство, създава своите европейски институции и този период е първата вълна на европеизация.
"Политическият елит, военният, научният се е чувствал естествен в своята европейска среда. Днешните хора, които ни управляват продължават да имат нужда от доказателства, че сме част от Европа. Защото в момента това, което виждам е, че ние сме формална част от Европа, но нито сме го осъзнали, нито можем да го осмислим", отбеляза Стоянович.
"Европа не е значка да си я сложиш. И там има глупави хора, и там има корумпирани хора, и там има недоучили хора, и там има хора, които вероятно не са си на място. Но процентът е малък, законите са повече, начинът да им се тури спирачка е в пъти по-ефективен", каза той.
Относно бъдещето, Стоянович заяви, че какво ще пише в учебниците зависи от това, кой ще пише учебниците, но по негова преценка тази власт няма да е дългосрочна:
"Тепърва идват два големи летни месеца, тепърва идва плодородие, има "а наздраве", мастика под орехови сенки… Елате да видите какво ще стане октомври-ноември. Тогава, когато в буркана с царска туршия няма да има нито царе, нито туршия".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Правителството одобри 795 678 лв. за допълнително финансиране на общински училища за издръжката на паралелки с ученици в VIII клас, които се обучават за придобиване на квалификация по защитени специалности от професии и такива с очакван недостиг от специалисти на пазара на труда. Средства ще получат 147 училища, в които се обучават 2449 осмокласници. По..
Темите в коментарното предаване на БНР-Радио София в средата на седмицата бяха: Политически обзор на годината – избори, блокажи, коалиции и предизвикателствата пред демокрацията. 9-и неуспешен опит за избор на председател на НС . "Ситуацията е ненормална." Как протестите променят демокрацията. Криза на демокрацията, новият преход,..
Повече от 200 000 деца и подрастващи от над 800 учебни заведения (училища и детски градини) от цялата страна се включиха в разнообразните програми, посветени на спорта и здравословния начин на живот, отчитат националните координатори от сдружение "BG Бъди активен" . Организацията за 10-а година беше инициатор на кампанията "Ден на..
В края на ноември в Националния исторически музей беше официалното представяне на новата монография „ Червенофигурна керамика от некропола на Аполония Понтика (Созопол) от фонда на Националния исторически музей“ . Публикацията, чийто автор е д-р Любава Конова , е посветена на една от най-богатите колекции от антична рисувана керамика в България,..
През втората половина на 2024 година цената на кафето продължава да се повишава . Сортът "Арабика" поскъпна рекордно – връх от 1977 г., като причината е тазгодишната суша в Бразилия . (Половин килограм "Арабика", търгуван в Ню Йорк, достигна 320,10 щатски цента, при максимум от 337,50 щ. цента през 1977 г.) Според анализаторите..
Социалните мрежи са ново явление, което улеснява, преодолява граници - време и разстояния, но поставят и предизвикателства, защото обществото не беше напълно подготвено за тях. Еуфорията от свободата, която те дават, се сблъска с нуждата от правна регулация, коментира пред БНР-Радио София проф. Георги Димитров, председател на фондация "Право..
Екипът на предаването „Добър вечер, София“ беше завладян от Коледния дух, защото в откритото мобилно студио на Радио София посрещна своите многобройни гости именно на територията на Sofia Christmas Fest . Първа се включи Михаела Пехливанова , която освен, че отправи любезна покана да посетим коледното чудо наречено Sofia Christmas Fest..