"Защото се оказва, че явно сред нас, в обществото ни съвсем необезпокоявано могат да се разхождат хора, които системно нарушават законите. Оставете ЗДП, говорим за всякакви закони. Този човек е използвал атрибути, които по Закона за МВР, само МВР могат да използват", коментира Русинова.
Тя поясни, че т. нар. "еко стикери" предоставят допълнителна идентификация на автомобила и дигитализация на информацията за автомобила и отбеляза, че никой не го е обяснил на обществото и, че тази неяснота е грешка на Министерство на транспорта и Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация".
"Това е изискване на ЕС за допълнителна идентификация. Понеже много автомобили фиктивно минаваха в България на преглед, такива, които в другите държави няма как да минат, просто изпращат номерата тук, слагат се на същата кола и минаваха. И затова се въведе допълнителната дигитализация. Между другото България беше от първите държави по тази директива, които започнаха да я изпълняват. А сега освен всичко, ще влезем и в наказателна процедура, че ги премахваме тези чипове", каза Русинова.
"В България разследването на катастрофи се извършва посредством едни рулетки, едни линийки с които мерят нещо, не мога да ви кажа какво. Сега ние чак такива експерти да мерим с линии не сме. Ние мерим със специализирано оборудване и обикновено използваме софтуери, които са изключително прецизни и точни. Но имайте предвид, че самото обезопасяване на такива пътни инциденти, съхраняването на някои важни улики, на това как са се разпилели частите на автомобила, в каква посока, къде, това в България изобщо не се прави", подчерта Русинова.
Тя сподели, че с нейни колеги с богат опит в разследването на катастрофи са на мнение, че по всяка вероятност при разцепването на автомобила на две отзад се е возел трети човек, но това може да се докаже с днк тестове и други методи. По думите на Русинова, промяната и формирането на политиката трябва да тръгнат от политическия орган, който е Министерски съвет и специализираната служба Държавна агенция "Безопасност на движение по пътищата".
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..
Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..
За седма поредна година Община Елин Пелин организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории - “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...
На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г. По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..