Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диана Русинова с коментар за войната по пътищата

Снимка: Радио София

За войната по пътищата пред Радио София говори Диана Русинова, председател на Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП). По думите й, много катастрофи са могли да бъдат предотвратени, като посочи тази с автобуса при Своге, при която 2018 г. загинаха 20 човека. Тя подчерта, че катастрофата в София на бул. "Черни Връх" обаче е изключително притеснителна.

"Защото се оказва, че явно сред нас, в обществото ни съвсем необезпокоявано могат да се разхождат хора, които системно нарушават законите. Оставете ЗДП, говорим за всякакви закони. Този човек е използвал атрибути, които по Закона за МВР, само МВР могат да използват", коментира Русинова.

Тя поясни, че т. нар. "еко стикери" предоставят допълнителна идентификация на автомобила и дигитализация на информацията за автомобила и отбеляза, че никой не го е обяснил на обществото и, че тази неяснота е грешка на Министерство на транспорта и Изпълнителната агенция "Автомобилна администрация".

"Това е изискване на ЕС за допълнителна идентификация. Понеже много автомобили фиктивно минаваха в България на преглед, такива, които в другите държави няма как да минат, просто изпращат номерата тук, слагат се на същата кола и минаваха. И затова се въведе допълнителната дигитализация. Между другото България беше от първите държави по тази директива, които започнаха да я изпълняват. А сега освен всичко, ще влезем и в наказателна процедура, че ги премахваме тези чипове", каза Русинова.

"В България разследването на катастрофи се извършва посредством едни рулетки, едни линийки с които мерят нещо, не мога да ви кажа какво. Сега ние чак такива експерти да мерим с линии не сме. Ние мерим със специализирано оборудване и обикновено използваме софтуери, които са изключително прецизни и точни. Но имайте предвид, че самото обезопасяване на такива пътни инциденти, съхраняването на някои важни улики, на това как са се разпилели частите на автомобила, в каква посока, къде, това в България изобщо не се прави", подчерта Русинова.

Тя сподели, че с нейни колеги с богат опит в разследването на катастрофи са на мнение, че по всяка вероятност при разцепването на автомобила на две отзад се е возел трети човек, но това може да се докаже с днк тестове и други методи. По думите на Русинова, промяната и формирането на политиката трябва да тръгнат от политическия орган, който е Министерски съвет и специализираната служба Държавна агенция "Безопасност на движение по пътищата".

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Ропотамо

Хармонията на подводния свят

Ивелина Петкова, археолог в Центъра за подводна археология - Созопол за тишината на дъното: " Долу, където е тишината, сме само ние и това, което правим. Тишината на морето. Налягането прави лек шум в ушите, понякога си говорим под вода, но не е добър вариант. Гледаш какво правиш и какво има. В южния китенски залив разкопаваме второ корабокрушение...

публикувано на 07.07.24 в 13:15

Има защо да сме заедно

Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев": "Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още..

публикувано на 07.07.24 в 11:44
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59