Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как повлияха коронавирусът и инфлацията на туризма?

Снимка: архив

Възстановява ли се българският туризъм след две години на пандемия и инфлация? Ще се покрият ли, поне частично, загубите след пандемията? По джоба на българина ли е почивката по Черноморието и кои са предпочитаните дестинации на българите? Подробности по темата разказа пред Радио София доц. Румен Драганов, директор на Института по оценки и анализи в туризма.

"Ние наблюдаваме, че тази година е интензивна, тя ще бъде по-интензивна от предишните две години на ковид, но ще бъде на около 14% под нивото на 2019 г. Така се движи поне засега годината, или ако трябва да кажем кога ще изравним числата с най-високата предпандемична година 2019, може би това ще бъде през 2024 г.", заяви доц. Драганов.

По въпроса за това, че в заведенията преобладават млади и неопитни хора, той сподели, че и тази година ще бъдат обслужени голям брой български и чуждестранни туристи, като само българите ще реализират около 14 млн. пътувания в България и чужбина.

"Като цяло ние не можем да кажем, че тези големи обеми, които обслужваме се обслужват от хора, които не могат да си вършат работата. България е много добре организирана туристическа страна и в нея работят високо квалифицирани професионалисти за да може всичко това да се върши по начин, за да може хората отново и отново да идват", коментира доц. Драганов.

Относно инфлацията той заяви, че никой не може да похарчи повече пари отколкото има и от тази гледна точка хората се адаптират към цените. За сравнението на цените у нас и в чужбина доц. Драганов каза, че в Гърция има 60 хил. места за настаняване, в Турция те са 18 хил., а в България са 12 хил., като това огромно предлагане в Гърция определя и цените.

По темата се включи и Доньо Марков, управител на международна онлайн туристическа агенция, която предлага възможност за резервация на самолетни билети, хотелско настаняване, застраховки, коли под наем и други туристически услуги онлайн.

По думите му, поскъпване на самолетните билети се наблюдава, но не е драстично, а разликите в цените спрямо 2021 г. са с около 28% увеличение, което пък ги поставя на нива от 2019 г., което не е чак толкова много.

"На база нашите продажби, които правим ние можем да кажем, че пак отчитаме в нашата компания драстично намаляване на цените на самолетните билети купувани от нашите потребители. Може би поради факта, че продаваме предимно нискоразходни билети, които пък от друга страна не включват багажа", отбеляза Марков и посочи войната, нарастването на цените на горивата, инфлацията и пандемията, като едни от факторите за поскъпването.

"И в момента има наистина изключително ниски нива на тарифи на авиокомпании до уникално красиви дестинации", допълни той. По думите му, като традиционно предпочитани места за отдих на българина са Гърция, Италия, Испания, следвани от страни като Турция, Хърватия и Франция.



Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цветан Ангелов

Историята оживява: Цветан Ангелов

Писател, поет, драматург, останал в историята като автор на 60 произведения за деца, включително любимото на всички "Тихо се сипе първият сняг". Това е Цветан Ангелов. За него ни разказват една от дъщерите му, Мария Ангелова и внучката Ана Николова. В звуковото оформление се включва и правнука на Цветан Ангелов - както и трябва да бъде, като става дума за..

публикувано на 05.10.24 в 16:00

Софийски разкази - Кафене България

Легендите за кафенето се носят досега. Ценено е заради артистичния си дух. Да не се бърка с новото на Цар Освободител. На това място е атентатът срещу Стамболов, погрешка е убит вървящият с него Христо Белчев. Три години по-късно се открива кафенето, където години наред съжителстват "противници" като Вазов и кръга "Мисъл". Кои са останалите известни..

публикувано на 05.10.24 в 15:00
Коста и  Елена Цоневи

Адресите на любовта – Коста и Елена Цоневи

Актьорът Коста Цонев беше висок човек. Във всякакъв смисъл. И стърчеше над дребната злоба, смешните дрязги и незначителните драми, съпътстващи  театралния живот. Той беше Дон Кихот и Емил Боев, баща ми бояджията и конят Холстомер, гласът на отец Ередия в „Осъдени души“ и прототипът на Буров в „Жребият“. Красив, рус, талантлив, известен...

публикувано на 05.10.24 в 14:00
С Юлия Владимирова

Визуална поезия

10 издание на Синелибри - с Юлия Владимирова: "Винаги книгата създава по-широк хоризонт, но гледането на филм по книга може да ни впечатли - "Зорба гъркът" с танца на Антъни Куин. И "модната вечер" със "Закуска в Тифани" по случай 100-годишнината на Труман Капоти. Както и прожекцията на "Ребека" на Хичкок по случай неговата 125-а годишнина. Добавям и..

публикувано на 05.10.24 в 11:51
Балканската диета есен

Балканската диета

Сезонната храна и Балканската диета с д-р Райна Стоянова: "Тя е много близка до Средиземноморската, която за поредна година е обявена за диета на годината. Няма вредна храна, има вредни количества. Най-важен е балансът и да се редуцират до минимум вредните навици." Още за съставките на Балканската диета и особеностите при прилагането ѝ - в звуковия..

публикувано на 05.10.24 в 10:30

Действията на всеки от нас имат значение

Годишни награди за биоразнообразие и Природа фест - Радостина Ценова от Фондация "Биоразнообразие" с подробностите: "Стартът на Феста е в 10:30. Продължава до 17:30, от 18 са Наградите. Успяхме за втора поредна година. Предвидили сме много забавления. Идеята е екологичните организации да се представят с характерните им дейности. Действията на всеки..

публикувано на 05.10.24 в 10:26

Създателки и съзидателки

Мария Алкалай за тура, посветен на жените в София, който Сдружение "Възможности без граници" предвижда тази неделя: "Колко паметника има в града, посветени на жени? Нито един, а има жени със сериозен принос в науката, образованието, но за тях не се говори. Отделяме време и внимание на историите на значими жени, които са променили жени. Няма да издам..

публикувано на 05.10.24 в 10:45